Ruszy produkcja ogniw termofotowoltaicznych o sprawności ponad 40 proc.

Ruszy produkcja ogniw termofotowoltaicznych o sprawności ponad 40 proc.
Antora Energy

Start-up Antora Energy zbudował pierwszą na świecie linię produkcyjną do ogniw termofotowoltaicznych (TPV) o zdolności produkcyjnej 2 MW rocznie. Zdaniem firmy jest to przełomowy krok na drodze do komercjalizacji technologii, która może zrewolucjonizować sposób produkcji energii słonecznej.

Termofotowoltaika (TPV) jest technologią, która polega na przekształcaniu promieniowania cieplnego na energię elektryczną. Niewątpliwą zaletą rozwiązania jest to, że pozwala ono wykorzystywać szerszy zakres długości fali w porównaniu do tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych.

Technologia TPV jest znana w środowisku naukowym od lat, jednak do tej pory rozwiązanie nie było wdrażane na większą skalę z uwagi na przeszkody techniczne, np. związane z występowaniem nadmiernych strat optycznych, co ograniczało wydajność urządzenia. Powodowały one, że termofotowoltaika nie była wystarczająco konkurencyjna dla symultanicznie rozwijanych technologii.

REKLAMA

Teraz amerykański start-up Antora Energy poinformował, że wybudował pierwszą na świecie linię produkcyjną dla ogniw termofotowoltaicznych o sprawności 41,1 proc. Tym samym potwierdził, że udało się pokonać istotne bariery na drodze do komercjalizacji TPV.

Linia o rocznej zdolności produkcyjnej 2 MW jest zlokalizowana w siedzibie firmy w Sunnyvale w Kalifornii. Jak informuje Antora na swojej stronie internetowej, produkcja będzie bazować wyłącznie na amerykańskim łańcuchu dostaw.

Produkowane w Sunnyvale ogniwa będą zdolne do przetwarzania światła wyemitowanego z wysokotemperaturowego źródła ciepła na energię elektryczną, która następnie może zostać zmagazynowana i udostępnionia, gdy wystąpi na nią zapotrzebowanie. W zamyśle twórców ogniwa mają być również wykorzystywane w procesach magazynowania ciepła.

REKLAMA

Wsparcie od potentatów

Przedstawiciele firmy informują, że technologia TPV umożliwi zastąpienie na dużą skalę paliw konwencjonalnych wykorzystywanych w dzisiejszych procesach do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Połączenie technologii TPV z technologią akumulatorów termicznych pozwoli zmagazynować energię cieplną, a następnie dostarczać ją np. do zasilania linii produkcyjnej wymagającej ciepła procesowego. Drugą możliwością będzie wykorzystanie zmagazynowanego ciepła do wytworzenia energii elektrycznej na żądanie.

Antora w 2021 roku otrzymała dofinansowanie od stanowej komisji ds. energetyki – California Energy Commission – na budowę linii produkcyjnej dla TPV. Amerykański start-up jest wspierany także przez wiodących światowych inwestorów: Breakthrough Energy Ventures, Lowercarbon Capital, Shell Ventures, BHP Ventures, Trust Ventures, Fifty Years, Grok Ventures, Impact Science Ventures i Overture VC.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.