REKLAMA
 
REKLAMA

Nomad Electric zwiększa portfolio O&M o setki megawatów

Nomad Electric zwiększa portfolio O&M o setki megawatów
fot. Nomad Electric

Spółka świadcząca obsługę techniczną O&M wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych zamierza w ciągu kilku miesięcy zająć się kolejnymi projektami o mocy ponad 550 MWp. W zeszłym roku przejęła do obsługi serwisowej instalacje PV w całej Polsce o łącznej mocy ponad 150 MWp.

Nomad Electric specjalizuje się w obsłudze serwisowej i informatycznej farm fotowoltaicznych w Polsce. W 2022 roku firma pozyskała kontrakty na obsługę kilkudziesięciu instalacji PV. Zlokalizowane są w różnych częściach kraju, a ich łączna moc wynosi ponad 150 MWp.

Obecnie na portfel O&M spółki składają się elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GWp. Instalacje przejęte w ubiegłym roku są już podłączone do sieci. Jak informuje Nomad Electric, energia, którą generują farmy, pozwala uniknąć emisji około 124 tys. ton CO2 rocznie, a jej wolumen odpowiada zapotrzebowaniu około 80 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Ponad pół gigawata w planach

W ramach podpisanych kontraktów Nomad Electric zapewnia kompleksowe zarządzanie farmami fotowoltaicznymi i gwarantuje utrzymanie ich produktywności. Firma zamierza w ciągu kilku najbliższych miesięcy rozpocząć świadczenie usług O&M dla kolejnych ponad 550 MWp.

REKLAMA

– W ujęciu krajowym, zgodnie z danymi udostępnionymi przez PSE, moc PV zainstalowana w 2020 roku była na poziomie 1,18 GWp, a obecnie jest to ponad 12 GWp. Operator szacuje, że do 2030 przybędzie około 14,3 GWp w fotowoltaice, przy tak dynamicznym tempie rozwoju można się spodziewać, że stanie się to szybciej, niż wskazują prognozy. Nowe instalacje będą stanowić coraz większy udział w krajowym systemie elektroenergetycznym, czyli infrastrukturze krytycznej. Zatem kluczowe będzie profesjonalne zarządzanie, utrzymanie ruchu i serwis farm PV w trakcie wieloletniego procesu ich eksploatacji oraz podniesienie bezpieczeństwa sieci – mówi Paweł Muszyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Nomad Electric.

Firma zapewnia, że rozpoczęcie obsługi farmy fotowoltaicznej zawsze poprzedzone jest kontrolą dokumentacji technicznej instalacji oraz jej audytem według metodologii przygotowanej przez spółkę.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA