Holendrzy zainstalują gigawaty w fotowoltaice na morzu

Holendrzy zainstalują gigawaty w fotowoltaice na morzu

Holenderski rząd ogłosił nową strategię energetyczną, której celem jest osiągnięcie do 2035 roku 100-procentowego udziału OZE w zużyciu energii elektrycznej w Holandii. Aby osiągnąć ten cel, Holendrzy chcą między innymi instalować fotowoltaikę na morzu.

Holandia należy do ścisłej czołówki największych rynków fotowoltaicznych w Europie. W 2022 roku w tym kraju oddano do użytku elektrownie solarne o mocy około 4 GW, a na koniec zeszłego roku moc fotowoltaiki wzrosła tam do 18 GW.

W kolejnych latach utrzymanie takiego tempa wzrostu mocy w holenderskiej fotowoltaice może jednak okazać się problematyczne z powodu malejącej podaży terenów pod inwestycje w PV oraz ograniczeń sieciowych, które od dłuższego czasu raportują holenderscy operatorzy sieci.

REKLAMA

Rozwiązaniem, które pozwoli na uruchamianie kolejnych gigawatów w fotowoltaice, ma być budowa elektrowni fotowoltaicznych na morzu. To zapewni dodatkowe ogromne powierzchnie, na których będą montowane panele PV, a dodatkowo pozwoli wykorzystać zdolności przesyłowe budowane dla morskich farm wiatrowych w ramach koncepcji określanej jako cable pooling.

Holenderskie ministerstwo klimatu ogłosiło właśnie, że do 2030 roku u wybrzeży Holandii mają powstać morskie elektrownie fotowoltaiczne o mocy 3 GW. Wiadomo, że te inwestycje mają być realizowane w ramach aukcji, które od kilku lat są podstawą holenderskich inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

Cel w zakresie offshore PV wydaje się tym bardziej ambitny, że obecnie na świecie nie ma jeszcze większych, komercyjnych morskich elektrowni fotowoltaicznych. W jego osiągnięciu mogą pomóc rozwiązania, które są na razie w początkowej fazie komercjalizacji – takie jak technologie rozwijane przez konsorcjum firm z Belgii. Więcej na ten temat: Farma fotowoltaiczna na morzu. Belgijskie firmy rozwijają nową technologię.

Pływające elektrownie fotowoltaiczne przy morskich farmach wiatrowych u wybrzeży Holandii chce zainstalować niemiecka grupa RWE. Więcej na ten temat w artykule: To będzie największa pływająca na morzu elektrownia słoneczna.

REKLAMA

Magazyny energii obowiązkowe

Nowy rządowy pakiet klimatyczny zakłada, że wszystkie budynki na terenie Holandii będą zeroemisyjne. Na montaż dachowej fotowoltaiki przeznaczone mają zostać subsydia liczone w setkach milionów euro.

Ponadto kilkaset milionów euro Holandia ma przeznaczyć na wsparcie inwestycji w magazyny energii, w które obligatoryjnie mają być wyposażane elektrownie fotowoltaiczne.

W opracowanym wcześniej holenderskim krajowym planie na rzecz energii i klimatu zapisano cel całkowitej mocy elektrowni fotowoltaicznych w Holandii na poziomie 27 GW do roku 2030, co oznaczałoby wzrost o 9 GW wobec stanu na koniec 2022 r. Cel ten wydaje się mało ambitny, patrząc na to, jak w ostatnich latach rozwijała się fotowoltaika w tym kraju.

W ostatnim czasie w Holandii świetnie rozwijała się zwłaszcza fotowoltaika prosumencka. Holendrzy pracują jednak nad zmianami w zasadach rozliczeń prosumentów, które mogą istotnie wpłynąć na skalę przyszłych inwestycji w domowe elektrownie PV. Więcej na ten temat w artykule: Wkrótce koniec preferencji dla prosumentów na ważnym rynku PV.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.