REKLAMA
 
REKLAMA

Elastyczne panele fotowoltaiczne do pracy w ośrodkach narciarskich

Elastyczne panele fotowoltaiczne do pracy w ośrodkach narciarskich
fot. Sunwind Energy

Francuska firma Sunwind Energy opracowała elastyczny moduł fotowoltaiczny, który można integrować z nieregularnymi powierzchniami fasad obiektów – m.in. wyciągów narciarskich. Panel ma charakteryzować się dużą wytrzymałością na trudne warunki klimatyczne.

Sunwind Energy dostarcza rozwiązania z zakresu fotowoltaicznych modułów bifacjalnych, carportów dla samochodów i rowerów elektrycznych (jest to zadaszenie składające się z konstrukcji drewnianej/stalowej z modułami PV na dachu i z ładowarki), a także ogrodzeń fotowoltaicznych, które pełnią funkcję ochronną, a jednocześnie generują prąd elektryczny.

Oprócz tych produktów Sunwind wytwarza także elastyczne moduły fotowoltaiczne eV+, które mają być przeznaczone do pracy m.in. w ośrodkach narciarskich po zamontowaniu ich np. na kolejce górskiej, której bryła często jest zakrzywiona. Oprócz kolejek górskich eV+ ma znaleźć zastosowanie także na pozostałych zakrzywionych płaszczyznach, jak tunele prowadzące turystów na stok. Mogą też częściowo zastępować elewację lokali gastronomicznych.

REKLAMA

elastyczne moduły PV
fot. Sunwind Energy

Parametry elastycznych modułów

Pojedynczy panel fotowoltaiczny jest wykonany z monokrystalicznych ogniw połączonych ze sobą za pomocą ultracienkich miedzianych ścieżek, co pozwala na stworzenie gęstej sieci połączeń.  Zdaniem producenta zwiększa to efektywność energetyczną.

Moduł ma wymiary 1020 x 2000 mm i sprawność 20 proc. Na stronie producenta brakuje karty katalogowej produktu, zapewnia on jednak, że moduł jest bardzo lekki. Do enkapsulacji ogniw zastosowano osiem warstw polimerów. Tylna strona modułu eV+ wykonana jest z wielowarstwowego materiału, który ma zapewniać wysoką odporność mechaniczną i lepsze odprowadzanie ciepła oraz ochronę przeciwpożarową klasy M1.

Zakrzywienie modułu ma również w rezultacie końcowym oferować większy uzysk energii, chociażby dlatego, że opady śniegu łatwiej zsuwają się z takiego modułu. Dodatkowo w klimacie górskim duże nasłonecznienie, niższa temperatura pracy modułu i wysokie albedo (związane m.in. z obecnością śniegu) mają ten wynik jeszcze podnosić. Producent szacuje, że w miesiącach zimowych uzysk energii może być nawet o 10 proc. wyższy.

REKLAMA

Produkt europejski

Obecnie Sunwind Energy produkuje swoje panele fotowoltaiczne eV+ m.in. za pośrednictwem włoskiego podwykonawcy Solbian, lecz – jak informuje – współpracuje już z CEA-Liten nad opracowaniem własnej linii do enkapsulacji paneli słonecznych i ma zamiar uruchomienia własnej produkcji. Według wstępnych szacunków własna linia miałby umożliwić osiągnięcie produkcji rzędu 40–50 MW rocznie.

Intencją Sunwind jest to, aby produkt był w 100 proc. pochodzenia europejskiego, a jeżeli będzie to możliwe – aby cały łańcuch produkcyjny zamykał się w obszarze Francji.

Pierwsze systemy już pracują

Sunwind ma już na swoim koncie kilka realizacji bazujących na modułach fotowoltaicznych eV+. Pierwszy system powstał w ośrodku narciarskim Serre-Chevalier w regionie Hautes-Alpes, gdzie w panele wyposażono stację wyciągu narciarskiego, zastępując elastycznymi modułami część zadaszenia poliwęglanowego.

Francuski producent ma również współpracować z włoską firmą Leitnera oferującą m.in. instalacje PV i rozwiązania dla elektromobilności, a także francuską grupą Poma, która w ramach swojej oferty oferuje już montaż modułów eV+.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA