REKLAMA
 
REKLAMA

Optymalizator mocy od czołowego producenta falowników PV

Optymalizator mocy od czołowego producenta falowników PV
Sungrow

Chiński Sungrow, który należy do ścisłej czołówki największych producentów falowników fotowoltaicznych, rozszerza swoją ofertę o pierwszy optymalizator mocy. Urządzenie ma oferować szeroki zakres współpracy z modułami PV i umożliwiać zwiększenie wydajności systemu PV nawet o 30 proc. Optymalizator otrzymał już kilka nagród od międzynarodowych instytutów.

Nowy optymalizator mocy SP600S został zaprezentowany na tegorocznych targach SNEC, które odbyły się w terminie 24–26 maja w Szanghaju. Był elementem całej gamy produktowej pod nazwą 1+∞ Clean Energy Solutions. Cyfra „1” symbolizuje kluczową rolę falownika fotowoltaicznego, któremu towarzyszą istotne elementy, takie jak magazyn energii, ładowarka EV, optymalizator mocy i platforma iSolarCloud. Tymczasem „∞” ma oznaczać skalowalność i możliwości rozbudowy rozwiązań do niemal nieograniczonych obciążeń mocy.

Obsłuży moduły o wysokiej mocy

Optymalizator mocy Sungrow ma wymiary 86 x 108 x 25 i waży 0,5 kg. Charakteryzuje się stopniem ochrony IP68. Standardowo oferowany jest w kolorze czarnym.

REKLAMA

Znamionowa moc wejściowa urządzenia wynosi 600 W, co oznacza, że SP600S obsłuży moduły fotowoltaiczne o dużych mocach, których na rynku zaczyna przybywać. Maksymalny prąd wyjściowy jest równy 16 A, a maksymalne napięcie wyjściowe wynosi 80 V. Z kolei maksymalna wartość sprawność optymalizatora to 99,4 proc.

Zdaniem producenta z wykorzystaniem optymalizatora SP600S można projektować łańcuchy modułów fotowoltaicznych składających się z maksymalnie 30 sztuk, co w przypadku większości domowych instalacji PV powinno spokojnie wystarczyć. Produkt ma także sprawdzać się w inwestycjach komercyjnych dzięki możliwości podłączenia do falownika kilku niezależnych łańcuchów modułów.

Nawet 30 proc. większy uzysk energii

Jak podaje firma, optymalizator SP600S został stworzony, aby zwiększyć uzyski energii elektrycznej z instalacji PV i zmniejszyć niedopasowanie modułów pracujących w pojedynczym systemie. Zdaniem Sungrow wykorzystanie optymalizatorów firmy może zwiększyć wydajność energetyczną instalacji fotowoltaicznej od 4 do nawet 30 proc., w zależności od konfiguracji systemu i warunków środowiskowych.

REKLAMA

Warto wspomnieć, że na zwiększenie wydajności energetycznej systemu fotowoltaicznego może wpłynąć chociażby reakcja urządzenia, gdy moduł jest zacieniony. Optymalizator SP600S automatycznie przełączy się w tryb pracy BUCK, aby zapewnić skuteczną pracę systemu poprzez oddzielenie zacienionego modułu od reszty modułów w tym samym łańcuchu. To sprawi, że niezacienione moduły będą mogły efektywnie kontynuować pracę. W ten sposób SP600S zminimalizuje straty uzysków energii.

Chiński producent przemyślał również kwestię montażu optymalizatora. Jak twierdzi, instalację urządzenia można wykonać za pomocą zwykłych śrub i łączników lub klamry montażowej, a montaż urządzenia ma potrwać zaledwie 35 sekund.

Optymalizator mocy z wyróżnieniami

Na stronie Sungrow czytamy również, że na tegorocznych targach SNEC Sungrow otrzymał prestiżowe wyróżnienia, takie jak Optimizer System Comparison Test Report i Optimizer System PV Rapid Shutdown Systems (PVRSS) Verification Report od wiodących organizacji certyfikujących: TÜV Rheinland i CSA. Wszystkie wyróżnienia związane są z prezentacją nowego optymalizatora, co jak twierdzi Sungrow, dodatkowo podkreśla konkurencyjność urządzenia na rynku.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Solaredge od dawna bazuje na tym rozwiązaniu,nic nowego.

Podoba mi się że mają jeden optymalizator na wszystkie moduły, bye bye solar edge i ich setki róznych optymalizatrów, SolarEdge to mistrz komlikacji i utrudniania życia instalatorom.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA