REKLAMA
 
REKLAMA

BayWa r.e. rusza z budową dużej farmy agrofotowoltaicznej

BayWa r.e. rusza z budową dużej farmy agrofotowoltaicznej
fot. BayWa r.e.

To będzie największy europejski projekt łączący fotowoltaikę z uprawą owoców. Realizowany jest dzięki zaangażowaniu holenderskiego rolnika.

Farma agrofotowoltaiczna, którą BayWa r.e. buduje w Meierijstad, w holenderskiej prowincji Brabancja Północna, osiągnie moc zainstalowaną 8,7 MWp. Firma realizuje ten projekt razem ze swoją holenderską spółką zależną GroenLeven.

Grunt pod inwestycję udostępnił właściciel gospodarstwa rolnego Maarten van Hoof. Na jego farmie malin zainstalowanych zostanie 24,2 tys. paneli PV. Zamontowane będą na specjalnej konstrukcji, dzięki czemu nie przeszkodzą we wzroście owoców. Instalacja PV generować ma energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 2,8 tys. domów.

REKLAMA

Według założeń farma agrofotowoltaiczna zostanie ukończona w pierwszym kwartale 2024 roku.

Pilotaż z sukcesem

Jak informuje BayWa r.e., tłem dla inwestycji był pilotażowy projekt przeprowadzony w tym samym miejscu w 2020 roku. Sukces pilotażu skłonił van Hoofa do wyposażenia całej swojej farmy malin w panele fotowoltaiczne.

Inwestycja realizowana była z wykorzystaniem dotacji rządowych i środków własnych rolnika.

REKLAMA

Rozwój projektu opiera się na owocnym programie pilotażowym i innych sukcesach w takich miejscach jak Niemcy, Austria i Holandia. Krótko mówiąc, wiemy, że te inicjatywy działają. Technologia jest sprawdzona, ale polityka musi zacząć za tym nadążać. Aby agri-PV zyskało popularność w Europie i przyniosło rzeczywiste pozytywne zmiany, potrzebujemy wsparcia w postaci przepisów i dotacji – powiedział Benedikt Ortmann, globalny dyrektor projektów solarnych w BayWa r.e.

Potencjał agrofotowoltaiki

Inwestor podkreśla, że agrofotowoltaika dzięki wykorzystaniu gruntów rolnych do jednoczesnego prowadzenia upraw i produkcji energii odnawialnej idealnie wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju.

Stephan Schindele, kierownik ds. agrofotowoltaiki w BayWa r.e., podkreśla, że moduły fotowoltaiczne chronią owoce i zapewniają bardziej odporne środowisko dla upraw, jednocześnie ograniczając konieczność wykorzystania folii ochronnych.

W odpowiedzi na kryzys energetyczny, żywnościowy i klimatyczny musimy rozwijać synergie i umożliwić wielofunkcyjne wykorzystanie gruntów. Ekspansja energii słonecznej powinna odbywać się w harmonii z rolnictwem i naturą. Szczegółowo eksperymentowaliśmy z poziomem przezroczystości modułów fotowoltaicznych potrzebnym do przepuszczania światła do upraw. Teraz możemy zapewnić odpowiednie warunki i generować energię – wyjaśnia Stephan Schindele.

Do tej pory BayWa r.e. zrealizowała już 14 projektów agri-PV w Europie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Poszukuję osoby/firmy, która byłaby w stanie przygotować dla mnie KIP pod agroPV umożliwiający wystąpienie o decyzję środowiskową. Zainteresowanych proszę o kontakt tel. 601 446 457

Rolnikzhektarami 16-06-2023 19:53

Czy jest to legalne? Tz czy prawo w Polsce umożliwia budowę Agro pv na klasach III?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA