REKLAMA
 
REKLAMA

Inwestor z rynku PV pozyskał 85 mln euro. Połowa na inwestycje w Polsce

Inwestor z rynku PV pozyskał 85 mln euro. Połowa na inwestycje w Polsce
Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management

Fundusz inwestycyjny związany z litewską grupą Modus Asset Managment pozyskał finansowanie na inwestycje w odnawialne źródła energii. Część pozyskanych środków zainwestuje na polskim rynku OZE. 

Modus Asset Managment dzięki przeprowadzeniu pierwszego etapu pozyskiwania środków w ramach Funduszu Infrastruktury Czystej Energii (Clean Energy Infrastructure Fund) pozyskał 85 mln euro na nowe inwestycje w rozwój zielonej energii w Europie Środkowej. Głównymi inwestorami są Europejski Fundusz Inwestycyjny i Swedbank.

Modus jest obecnie zaangażowany w kilkanaście procesów akwizycyjnych, a pozyskany kapitał ma pozwolić firmie na dalsze inwestycje w rozwój portfela aktywów OZE. Do końca 2022 roku poprzez fundusze celowe Modus Asset Management przejął projekty o łącznej mocy 113 MW od różnych deweloperów w Polsce.

REKLAMA

Povilas Pečiulis, CEO litewskiej firmy, podkreśla, że jednym z kluczowych rynków jest dla niej Polska.

– Do tej pory z powodzeniem działaliśmy tutaj poprzez fundusz Modus Poland Solar Fund I, co potwierdza naszą silną pozycję w regionie. Fundusz Infrastruktury Czystej Energii ma pomóc w przyspieszeniu transformacji w kierunku OZE. Został zaprojektowany tak, aby zwiększyć nasze zaangażowanie w Polsce, gdzie planujemy zainwestować do 50 proc. pozyskanych środków w rozwój czystej energetyki – komentuje Povilas Pečiulis.

REKLAMA

Planowane inwestycje

Funduszu Infrastruktury Czystej Energii (FICE) będzie inwestować w projekty fotowoltaiczne i wiatrowe, a także magazyny energii. Łączna moc zainstalowana w jego portfelu ma osiągnąć 600 MW. Fundusz będzie się koncentrował na projektach na późnym etapie rozwoju i gotowych do budowy, a także na transakcjach „pod klucz”.

FICE to czwarty fundusz energii odnawialnej uruchomiony przez Modus Asset Management. Ma obecnie najwyższy rating zrównoważonego rozwoju wśród produktów finansowych Dark Green i opiera się na inwestycjach długoterminowych. Okres inwestycyjny funduszu to pięć lat, a jego cykl życia to 10 lat. Docelowo jego wartość ma wynieść 200 mln euro, z twardym limitem na poziomie 350 mln euro.

– Clean Energy Infrasrtucture Fund, kwalifikując się jako fundusz Dark Green, nie tylko zapewnia atrakcyjne warunki inwestorom, ale także pozytywnie wpływa na środowisko i zachęca innych graczy rynkowych do podążania w tym kierunku – komentuje Povilas Pečiulis.

W ubiegłym roku Modus Asset Managment ogłosił transakcję, której celem było przejęcie zlokalizowanych w Polsce projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 28 MW. Te projekty były realizowane przez dewelopera należącego do norweskiej grupy paliwowo-energetycznej Equinor. Więcej na ten temat w artykule: Przejęcie farm fotowoltaicznych o mocy 28 MW na polskim rynku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA