REKLAMA
 
REKLAMA

Spółka węglowa kończy budowę farmy fotowoltaicznej

Spółka węglowa kończy budowę farmy fotowoltaicznej
fot. LW Bogdanka

W Bogdance w województwie lubelskim powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 3 MWp. Inwestor informuje o zakończeniu głównych prac instalacyjnych.

Farma PV Bogdanka zajmuje działkę o powierzchni 5,66 ha. Jak podaje inwestor – Lubelski Węgiel Bogdanka SA (LW Bogdanka) – na instalacji zamontowano już ponad 5550 dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Łączna moc farmy wyniesie 3 MWp.

Na naszej pierwszej farmie zastosowaliśmy wysokowydajne dwustronne panele monokrystaliczne z warstwą PERC. Panele posiadają 12-letnią gwarancję produktową oraz 30-letnią liniową gwarancję mocy. Będziemy na bieżąco szczegółowo analizować wszystkie parametry instalacji, ponieważ planujemy docelowo rozbudować tę farmę aż do uzyskania mocy 30 MWp – informuje Dariusz Dumkiewicz, wiceprezes zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.

REKLAMA

Przedstawiciel spółki dodaje, że ma ona już odpowiednie przyłącza energetyczne SN 6 kV do przesyłania wyprodukowanej energii, a także przyłącza energetyczne nn 0,4 kV – na potrzeby własne i remontowe. Ponadto zainstalowała przyłącza teletechniczne miedziane i światłowodowe potrzebne do prowadzenia działań w obszarach telemechaniki, sterowania i wizualizacji.

Liczymy, że zgodnie z umową pierwszy prąd z farmy popłynie na początku sierpnia – ocenia Dumkiewicz.

Spółka górnicza inwestuje w OZE

To będzie pierwsza farma fotowoltaiczna spółki LW Bogdanka. Zlokalizowana jest na terenach przemysłowych, bezpośrednio obok zakładu górniczego w Bogdance i torów kolejowych wykorzystywanych do transportu węgla kamiennego.

REKLAMA

 

farma fotowoltaiczna Bogdanka
źródło: LW Bogdanka

Projektowanie i budowa farmy fotowoltaicznej trwały 16 miesięcy. Koszt inwestycji to blisko 11,5 mln zł.

Budowa farmy to dowód na to, że już na poważnie wdrażamy w życie zapisy naszej nowej strategii, która zakłada inwestycje Bogdanki w OZE. Przypomnę, że docelowo nasza spółka chce mieć około 500 MW mocy ze źródeł odnawialnych. To zatem nasz pierwszy krok w kierunku transformacji spółki i w kierunku zielonej energii – powiedział Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ekspert OZE, fizyk 21-06-2023 05:11

A nie warto było trochę pomyśleć i postawić jedem wiatrak o mocy 3MW, który zająłby niewielką powierzchnię, produkowałby nie mniej energii i w tym czsie, kiedy najczęściej nie produkuje jej fotowoltsika? Czy na prawdę nie ma już w Polsce ludzi, którzy są decydentami i chociaż trochę myślą?

PIS wykończył wszystko. Na dzień dzisiejszy instalowanie paneli ma dachach domów to głupota i sponsorowanie rządu. To nie to co rok temu…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA