REKLAMA
 
REKLAMA

Polskie projekty OZE Better Energy przekroczyły 1 GW

Polskie projekty OZE Better Energy przekroczyły 1 GW
fot. Better Energy

W ramach podsumowania roku 2022 Better Energy podkreśla ekspansję na rynku polskim. Działająca w krajach Europy Północnej spółka przyłączyła w tym czasie do sieci dwie duże instalacje fotowoltaiczne w Polsce, a portfel projektów na etapie rozwoju wzrósł do ponad 1 GW.

Farmy fotowoltaiczne Postomino i Polanów to uruchomione w ubiegłym roku inwestycje Better Energy w naszym kraju. Każdy z nich ma moc zainstalowaną 30 MW. Spółka rozpoczęła też budowę trzech dużych farm PV o łącznej mocy 177 MW. Jak informuje, portfel polskich projektów na etapie rozwoju ma już ponad 1 GW.

Podwojenie przychodów

W podsumowaniu wyników za ubiegły rok Better Energy podkreśla, że pomimo wyzwań i zakłóceń w funkcjonowaniu globalnych łańcuchów dostaw przychody spółki wzrosły blisko dwukrotnie – do 385 mln euro. W samej Polsce przychody spółki zwiększyły się do poziomu 123 mln euro.

REKLAMA

Całkowity portfel projektów Better Energy na etapie rozwoju osiągnął 10 GW.

Spółka przyłączyła w 2022 roku do sieci elektroenergetycznej 12 farm fotowoltaicznych – 10 w Danii i dwie w Polsce, o łącznej mocy 534 MW. Wyprodukowała 463 GWh energii przesłanej do sieci, finansowanej na zasadach komercyjnych, bez pozyskiwania wsparcia ze środków publicznych.

W Better Energy mamy pełną kontrolę nad każdym etapem procesu rozwoju i eksploatacji farm fotowoltaicznych – od etapu zabezpieczenia lokalizacji i pozyskania niezbędnych pozwoleń, poprzez budowę i zarządzanie aktywami, aż po wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej. Na niestabilnym rynku naszą spółkę wyróżnia szybki czas reakcji oraz zdolność do przystosowywania się do wyzwań – powiedział Rasmus Lildholdt Kjaer, prezes Better Energy.

REKLAMA

Polska umowa PPA bez pośredników

Spółka podaje, że jej ważnym sukcesem rynkowym było podpisanie pięcioletniej umowy PPA z duńskim producentem słodyczy Toms Group na sprzedaż energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej powstającej w północnej części Polski. Jest to jeden z pierwszych w Polsce kontraktów PPA zawartych bezpośrednio pomiędzy producentem energii a odbiorcą, z pominięciem pośredników.

W całym 2022 roku spółka zawarła 20 umów PPA na sprzedaż zielonej energii na zasadach komercyjnych. Wśród odbiorców są międzynarodowe koncerny, takie jak Carlsberg i Arla.

Firma opracowała też nowe rozwiązanie w zakresie bezpośrednich umów komercyjnych, pozwalające na dostarczanie kilku firmom zielonej energii z jednej farmy fotowoltaicznej. To otwiera drogę do PPA podmiotom o mniejszej skali działalności.

Inwestorzy

Jak podaje spółka, w ramach pierwszego partnerstwa (Impact I) między Better Energy a Industriens Pension (funduszem emerytalnym dla pracowników przemysłu) w Danii i Polsce powstało 21 farm PV o łącznej mocy około 1 GW. Sumaryczny koszt ich budowy wyniósł około 670 mln euro. Spółka zdecydowała się na nawiązanie z funduszem nowego partnerstwa (Impact II) o wartości inwestycyjnej 800 mln euro.

W ubiegłym roku Better Energy pozyskało także nowego inwestora – ATP, jeden z największych funduszy emerytalnych w UE. Stał się on mniejszościowym udziałowcem spółki. Inwestycja ATP była odpowiedzią na dążenie Better Energy do rozwoju dużych parków słonecznych bez potrzeby pozyskiwania państwowych dotacji (subsidy-free).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA