REKLAMA
 
REKLAMA

Onde zbuduje elektrownie fotowoltaiczne w Wielkopolsce

Onde zbuduje elektrownie fotowoltaiczne w Wielkopolsce
fot. Onde

Spółka Onde, należąca do grupy kapitałowej Erbud, zawarła umowę na budowę dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 20 MW.

Onde podpisało umowę o łącznej wartości około 48 mln zł netto na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych. Obie zlokalizowanych będą na terenie województwa wielkopolskiego, a moc każdej z nich wyniesie 10 MW.

Zawarty kontrakt przewiduje konkretnie dostawę, montaż i uruchomienie systemu fotowoltaicznego w dwóch projektach PV – w formule EPC (ang. Engineering, Procurement, Construction, Management).

REKLAMA

Warunki kontraktu

Umowa zawarta została z firmą IBC SE PL19, która należy do inwestorów: Afcon Renewable Energy i Euroenergy. Jako termin realizacji kontraktu strony uzgodniły 31 maja 2024 roku.

Całkowita wartość umowy wynosi około 48 mln zł netto. Płatność ma być realizowana na podstawie faktur częściowych wystawianych po wykonaniu kamieni milowych projektów.

Kontrakt przewiduje też kary umowne za opóźnienie w realizacji umowy (0,1 proc. wynagrodzenia umownego za każdy pełny dzień opóźnienia, nie więcej niż 25 proc. tego wynagrodzenia). Ponadto przewidziano w nim zabezpieczenia w postaci gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej w wysokości 10 proc. wynagrodzenia kontraktowego netto w okresie realizacji umowy i 5 proc. tego wynagrodzenia w okresie gwarancji i rękojmi.

REKLAMA

Presja inflacyjna obniżyła wyniki

Onde jest jednym z największych wykonawców elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce. Podsumowanie finansowe działalności spółki za pierwszy kwartał br. pokazało wzrost zamówień przy jednoczesnej stracie netto.

Spółka w pierwszych trzech miesiącach tego roku wypracowała przychody na poziomie 182,7 mln zł (wzrost o 2,1 proc. r/r). Jednak budowa instalacji OZE przyniosła w tym czasie 134,2 mln zł przychodów, czyli o 2,3 proc. mniej niż rok wcześniej w analogicznym okresie.

Jeszcze większy spadek nastąpił na poziomie zysku netto. Onde w pierwszym kwartale 2022 roku wypracowało 16 tys. zł zysku netto, natomiast w pierwszym kwartale tego roku zanotowało stratę netto w wysokości 4,92 mln zł. Na ten stan rzeczy wpłynąć miały m.in. presja inflacyjna w zakresie materiałów budowlanych oraz koszty pracy.

Więcej na ten temat w artykule: Czołowy wykonawca inwestycji OZE w Polsce notuje stratę.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA