Pływająca farma fotowoltaiczna w Tajlandii doceniona na Intersolar

Pływająca farma fotowoltaiczna w Tajlandii doceniona na Intersolar
Sungrow

Wybudowana we wschodniej części Tajlandii olbrzymia pływająca farma fotowoltaiczna zyskała uznanie jury konkursu Intersolar Awards na tegorocznych targach w Monachium. Wielkoskalowy projekt w całości bazuje na konstrukcji i falownikach dostarczonych przez Sungrow.

Pływająca farma fotowoltaiczna powstała na zaporze Sirindhorn w północno-wschodniej prowincji Ubon Ratchathani w Tajlandii. Zakończenie budowy obiektu i podłączenie do sieci nastąpiło już we wrześniu 2021 roku, jednak dopiero w tym roku jury na targach Intersolar zakwalifikowało projekt do grona finalistów konkursu The Smarter E.

Projekt zrealizowała firma Sungrow FPV SCI & TECH będąca częścią chińskiej grupy Sungrow.

REKLAMA

Tajlandia chce korzystać z zielonej energii

Państwo z południowo-wschodniej Azji przez wiele lat opierało swoją energetykę na węglu. Teraz jednak według ambitnego planu rozwoju do 2037 roku Tajlandia chce czerpać 35 proc. energii elektrycznej z innych źródeł niż zasilane paliwami kopalnymi. Budowa pływających farm fotowoltaicznych ma zbliżyć kraj do realizacji tego celu.

Wybudowana w prowincji Ubon Ratchathani farma fotowoltaiczna ma 58,8 MW mocy i w całości opiera się na konstrukcji oraz inwerterach dostarczonych przez Sungrow. Składa się z 7 mniejszych jednostek, z których każda ma moc 8,4 MW. Do budowy farmy wykorzystano 144 420 modułów fotowoltaicznych. Wydajność systemu ma oscylować w okolicach 55 GWh rocznie, co pozwoli na redukcję CO2 o około 47 tys. ton.

Jeżeli chodzi o inwertery, to wykorzystano kontenerowe jednostki Sungrow SG3400HV charakteryzujące się maksymalnym napięciem wejściowym 1500 V i maksymalnym prądem wejściowym 4178 A. Na wyjściu SG3400HV oferuje maksymalną moc wyjściową 3427 kVA (w 45 st. C.) i maksymalny prąd rzędu 3458 A.

REKLAMA

Urządzenie pracuje z europejską wydajnością na poziomie 98,7 proc. Jego wymiary to 6058 x 2896 x 2438 mm przy masie 17 ton. Zakres pracy (operacyjny) SG3400HV waha się od -35 do +60 st. C. Inwerter ma poziom ochrony antykorozyjnej C5.

Nowe rozwiązanie Sungrow na Intersolar

Na tegorocznych targach Intersolar, które odbyły się w dniach 14-16 czerwca w Monachium, chiński Sungrow FPV został zakwalifikowany do grona finalistów konkursu The Smarter E, w którym znalazły się takie firmy jak Fenecon, Fluence Energy czy Wallbox.

Jednocześnie w tym roku Sungrow zaprezentował na targach swoje nowe rozwiązanie pływającego systemu fotowoltaicznego. Z komunikatu na stronie chińskiego producenta dowiadujemy się, że nowa konstrukcja charakteryzuje się elastycznością, która pozwala na zmienny układ modułów. To z kolei umożliwia zmaksymalizowanie uzysku energii na jednostkę powierzchni. Konstrukcja ma być ponadto prosta w instalacji i konserwacji.

Podczas tegorocznych targów Intersolar Sungrow został doceniony także w kategorii innowacji w obszarze magazynowania energii. Jury konkursu doceniło zgłoszony przez chińskiego producenta magazyn energii chłodzony cieczą. Więcej o tym rozwiązaniu w artykule: Te magazyny energii zwróciły uwagę ekspertów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.