REKLAMA
 
REKLAMA

Tauron ma pomysł zwiększenie autokonsumpcji energii

Tauron ma pomysł zwiększenie autokonsumpcji energii
fot. Samuel Regan-Asante/Unsplash

Eksperci Taurona wyliczyli, o ile gospodarstwa domowe mogą zwiększyć wykorzystanie na miejscu energii z fotowoltaiki dzięki klimatyzatorom.  

Używanie klimatyzacji do ochładzania pomieszczeń oznacza wzrost rachunków za energię elektryczną. Jednocześnie w przypadku prosumentów posiadających instalacje fotowoltaiczne może to zapewnić wzrost o prawie o 10 proc. autokonsumpcji energii. Tak wynika z  obliczeń Taurona.

Eksperci firmy zaznaczają, że opłacalność domowej instalacji PV znacząco wzrasta przy wykorzystaniu jak największej ilości produkowanej energii na własne potrzeby. Jako efektywny sposób na zwiększenie autokonsumpcji wskazują korzystanie z klimatyzatorów.

REKLAMA

Energię ze słońca zamienić na chłód

Według wyliczeń gospodarstwo domowe wykorzystujące klimatyzator o mocy chłodzenia 3,5 kW, pracujący przez 4 godziny dziennie w okresie 3 upalnych miesięcy, zużyje przez ten czas około 300 kWh energii. Przy założeniu że produkcja z instalacji PV i zużycie energii w domu utrzymuje się w skali roku w granicach 3 MWh, chłodzenie budynku w okresie, gdy energii słonecznej jest najwięcej, pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji o niemal 10 proc. w skali roku.

Tauron wskazuje, że nawet 100 proc. energii potrzebnej do zasilenia klimatyzatora może pochodzić bezpośrednio ze słońca. Wystarczyć ma do tego odpowiednie sterowanie urządzeniem, aby dopasować pracę klimatyzacji do warunków atmosferycznych i w momencie dużej generacji energii słonecznej zamienić ją za pomocą urządzeń elektrycznych na chłód w pomieszczeniach.

Warto również pamiętać, że nowoczesne klimatyzatory to także rewersyjne pompy ciepła. Takie urządzenia w okresie przejściowym tj. wiosna-lato czy jesień-zima, pozwalają na doogrzewanie naszego budynku, co dodatkowo może zwiększyć nasz komfort, zadbać o ekologię i jeszcze bardziej powiększyć wskaźnik autokonsumpcji, na którym nam tak bardzo zależy” – piszą eksperci firmy.

REKLAMA

Tylko 20 proc. autokosumpcji

Tauron podkreśla, że fotowoltaika jest atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii elektrycznej dla domów. Największe oszczędności jednak zanotują te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują bieżące zużycie produkowanej energii. Tymczasem badania przeprowadzone przez firmę pokazują, że prosumenci zużywają średniorocznie tylko około 20 proc. energii ze swoich domowych instalacji.
.

.
W informacji na temat korzyści z wykorzystania domowej fotowoltaiki do zasilania klimatyzatorów prezes Taurona zapowiada inwestycje, które mają pozwolić na przyłączanie do sieci większej liczby nowych prosumentów.

Odpowiadając na rosnące potrzeby w zakresie przyłączania do sieci nowych klientów i nowych źródeł energii, planujemy też zwiększenie nakładów inwestycyjnych na sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 roku, a to trzykrotny wzrost w porównaniu z 2010 rokiem. Środki te zostaną przeznaczone na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci elektroenergetycznych – zapowiada Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Tauron to niech się zajmie redukcją cen energii elektrycznej i zysków odprowadzanych dla PiS! A nie nowymi technologiami! Porównajcie dobie Polacy rachunki za prąd 2021r do 3023r, zobaczycie jak jesteście oszukiwani!!!

Tauron to niech się zajmie redukcją cen energii elektrycznej i zysków odprowadzanych dla PiS! A nie nowymi technologiami! Porównajcie sobie Polacy rachunki za prąd 2021r do 2023r , zobaczycie jak jesteście oszukiwani!!! Wzrost rzędu
250% !

Zabawna historia. Zmniejszać zużycie energii dokładając sprzętów energochłonnych ?!? Myślałem ,że PV i WIND ma zastąpić nieekonomiczne spalanie soku z dinozaurów i drzew przysypanych ziemią, a tu chodzi o dokładanie sprzętów pobierających prąd, aby ENEE TAURONY ORLENY dalej przynosiły MEGA zyski !

Tauron utrzymuje pisowską mafię a Wasze panele to dla nich darmowy prąd. Każdy powinien go zużywać na bieżąco.

Pomysł w stylu gaszenia ognia benzyzną. Żeby zaoszczędzić 300 kWh rocznie prosument musi wydać na klimatyzator 3 do 10 tys. i zwiększyć hałas w środowisku naturalnym. Ja z kolei bym radził inżynierom z Taurona, żeby zajęli się optymalizacją zarządzania energią i jej dystrybucją, żeby nie odłączać prosumentów i przestać zatruwać środowisko odadami z elektrowni węglowych.

A czy Tauron wie że przez to jakie zawyżone napięcie podają uniemożliwiają pracę instalacji PV?
W moim przypadku PV wyłączone a w sieci 253-255 niemal cały czas a czasami i więcej. Pisanie do nich nic nie daje bo twierdzą że nic takiego nie ma miejsca. W ciągu słonecznej części doby napięcie jakie serwuje Tauron to 250-258 V
A norma to przecież 230 +-10%
Te 10% to odchyły a nie norma na słoneczną część doby!

Super pomysł !!! Brawo Tauron. Żeby wykazać że PV mi się opalcilo mimo złodziejskich stawek ZE zwieksze autokonsumpcje. Może włożę grzałkę albo dwie do rzeki i będę zużywał wszytko co wyprodukuje i jeszcze dokupię od Was…to dopiero będzie opłacalne…

Zadowolony prosument 21-07-2023 19:22

Jestem producentem, z autokonsumpcją ok 60%, i to bez klimatyzacji. W jaki sposób: cwu grzana pompą ciepła ze zbiornikiem, zmywarka, pralka, suszarka, gotowanie staram się używac w CZASIE PRODUKCJI PRĄDU , trochę chęci i wystarczy

Debil to autor artykułu. Typowy szajsnews. Tłumaczy że 2+2=4, prawda? Traktują inwestorów w fotowoltaike jako słabo rozwiniętych. Potwierdzę że włączenie klimy w upał gdy słońce na maxa zwiększa autokomsupcję.

Klient Taurona 21-07-2023 22:08

Koła Tauron nie odkrył, niech tylko jeszcze obniży napięcie umożliwiając tym samym jaką kolwiek produkcję tym instalacjom. Z tym co się dzieje teraz nie ma szans na autokonsumpcję bo nie ma nawet mowy o produkcji a każdy sprzęt kiedy PV stoi wyłączone przez zbyt wysokie napięcie zużywa prąd od tych złodziei i krętaczy i dlatego tak naganiają żeby nieświadomy Kowalski chłodził się klimą czy tego chcę czy nie…
PS. Wam też po kilkanaście razy w tygodniu Tauron miga prądem twierdząc że mikroprzerwy mogą się zdarzać? To jest nieuczciwa nagonka na magazyny energii bo przecież z takim magazynem mikroprzerwy nie są straszne…

Jasne. Trzeba mieć pomieszane w głowie aby coś takiego wymyśleć. Na siłę wmówić ludziom że potrzebują klimatyzatorów w domu. Ciekawe jaki producent klimatyzatorów był sponsorem tego pomysłu

Panie Szczeszek: planować modernizację trzeba nylon 10 lat temu, a nie dzisiaj!

Ludzie! Eureka! Kupujcie klimatyzatory to wtedy zwiększycie autokonsumpcję energii z paneli o 10% ! Można jeszcze całe AGD załączyć, a co tam; nie ma prania ale pralka niech sobie chodzi! Nie ma mnie w domu, wracam o 18:00 ale klima niech chłodzi na maxa. Mogę jeszcze pompę ciepła włączyć i grzać cwu do 80 stopni, a potem schładzać klimą do 20! Za idiotów nas mają?

To ja specjalnie dla fachowców z Taurona wymyśliłem bufor autokonsumpcyjny dla użytkowmików paneli pv. Zbiornik 500dm3 z jedną wężownicą i jedną grzałką 3 kW; cała energia z paneli na grzałkę, a pompę ciepła w tryb chłodzenia i zasilanie wężownicy schłodzoną wodą. To zapewni 100% autokonsumpcji! Wszystkie problemy rozwiązane: sieci elektryczne odsapną, napięcie w sieci wróci do 230V, falowniki przestaną się wyłączać, ujemne ceny energii znikną. Co na to fachowcy z Taurona?

Super pomysł. W sumie skoro są mikroinwertery to można też przy każdym panelu montować mikrogrzałki. O mocy równej mocy paneli. Wówczas autokonsumpcja wyniesie 100% i będzie git 🙂

Szczególnie jak przez zbyt wysokie napięcie fotovoltaika zostanie wyłączona a ty płacisz za klimatyzację

Szczególnie jak przez zbyt wysokie napięcie fotovoltaika zostanie wyłączona a ty płacisz za klimatyzację

Nigdy nie wyłączyło mi inwentera w Tauronie

Niestety ale latem się „gromadzi” prąd który się odbiera zimą więc ja w to nie wchodzę 🙂

Do osób, które sądzą że to Tauron podnosi napięcie żeby wyłączały się instalacje. To nie prawda. To że napięcie jest wysokie to fakt że jest zbyt duża produkcja przy jednoczesnej zbyt małej konsumpcji. W skrócie za dużo instalacji w bliskiej odległości. To winna pana, sąsiada I kilku innych. To co proponuje Tauron to dobry pomysł o ile ktoś jest w domu. Wtedy chłodzi za darmo a w dodatku obniża napięcie w sieci i dzięki temu działa instalacja. Ewentualnie trzeba zaopatrzyć się w zbiorniki buforowe i grzać w nich wodę kiedy jest duża produkcja.

Spryciarze.Umowy zawarte z prosumentami ,że będą przechowywać prąd na zime,układane jednostronnie przez tauron,a i tak się zniej nie wywiązują.Instalacje się wyłanczają ,a potem w zimie będziemy musieli u nich kupić po droższej cenie.Ich propozycja,zwiększyć zużycie,a w zimie my wam sprzedamy.A instalacje już se zapłaciliśta to tera nas całujta.

Jdnsnsn nie do końca, załączam odbiory które biorą więcej niż produkuje a napięcie nadal 254-255 co po chwili kończy się wyłączeniem PV i całą energię jaką pobieram radośnie Tauron dopisuje do mojego rachunku

Dużo lepiej wyjdzie magazynowanie i zużycie energii z PV kiedy słońce zajdzie…. Oni sprzedają prąd po 85 gr a skupują go po 38 gr. Najbardziej w ch…. jest robiony mój sasiad, bo to właśnie on kupuje ten mój prąd. Przecież sieć w Polsce jest jednokierunkowa i mój prąd nie wydostaje się poza transformator tj zużywają go moi sąsiedzi. Jak to się ma do uczciwości w naliczaniu opłat za przesył, sami sobie odpowiedzcie. Jak dla mnie to złodziejstwo monopolisty i to na skalę kraju.

Ekspert OZE, fizyk 23-07-2023 12:12

Już skorzystałem z pomysłu Taurona na montaż skrzynki zasilającej budynek. Skrzynkę posadowiono w poprzek drogi dojazdowej do posesji. Za kolejne pomysły Taurona z góry dziękuję – nie skorzystam.

do@Imho, a czemu niby ma nie wydostać się poza transformator? przecież jeśli sąsiad nie zużyje, to ten prąd nie znika nagle w próżni. Farmy fotowoltaiczne są przeważnie przyłączane do linii średniego napięcia np. 15kV a przecież tam są normalne falowniki na 400V i musi być transformator, który jest urządzeniem odwracalnym. Nawet zwykły silnik indukcyjny po przekroczeniu prędkości synchronicznej zaczyna oddawać prąd do sieci, czego ostatnio mieliśmy przykład w zakładzie pracy. Tzn. krótki taśmociąg napędzany z dwóch stron identycznymi silnikami na identycznych falownikach ustawionych na 50Hz. Krótko po starcie na jednym falowniku częstotliwość zaczynała szaleć 51-53Hz po czym wyskakiwał błąd „zbyt wysokie napięcie” i zatrzymanie całej linii produkcyjnej. Z godzinę kombinowaliśmy co jest grane, padła już propozycja wymiany falownika bo pewnie uszkodzony, dopiero instrukcja z kodami błędów falownika naprowadziła nas na rozwiązanie, było tam, że ten błąd spowodowany jest zbyt wysokim napięciem sieci, co nie miało miejsca lub pracą generatorową silnika, po obejrzeniu taśmociągu okazało się, że masa formierska, którą transportował obkleiła jeden bęben warstwą ok. 2 cm, przez co zmieniło się przełożenie i bęben po drugiej stronie zaczynał kręcić się szybciej a silnik oddawał prąd do falownika. Po wyczyszczeniu bębna problem zniknął

Zamiast montować nowe urządzenia , niech zmienia godziny tzw tańszej taryfy. Tak żeby w największym nasłonecznieniu czyli np 11-15 wykorzystywać ta tania energię na grzanie wody w bojlerach gotowanie i inne czynności domowe pochłaniające energię. Wtedy nie będą się wyłączać falowniki i więcej zielonej energii będzie trafiać do sieci, ustabilizuje to również sieć. Co nie zmienia faktu że sieć trzeba jak najszybciej modernizować, zamiast promować dotacje do pv.

Zrobił wilk elektrownię lecz by prąd uzyskać, spalał w niej węgiel cały z kopalni od liska. Kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała, więc brak światła i węgla ale system działa. PoPiSdoliło was z tym pomysłem z klimatyzacją. Niech e końcu energetyka przestanie nas okradać. 8*

Ekspert OZE, fizyk 17-08-2023 17:10

Tauron doradcą? Skrzynkę elektryczną stawiacie prostopadle do osi prywatnej drogi dojazdowej i jeszcze chcecie komuś doradzać?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA