REKLAMA
 
REKLAMA

Rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon

Rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon
Fot. Astronergy

Producent paneli i ogniw fotowoltaicznych Astronergy poinformowała o ustanowieniu nowego rekordu sprawności ogniwa wykonanego w technologii TOPCon na jednej ze swoich linii pilotażowych. Chiński producent ma już w swojej ofercie serię modułów opartą na ogniwach wyprodukowanych we wspomnianej technologii.

W jednym z ostatnich komunikatów chińska firma Astronergy poinformowała o ustanowieniu nowego rekordu sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w oparciu o technologię TOPCon 3.0 na jednej ze swoich pilotażowych linii produkcyjnych.

TOPCon 3.0

Najnowszy odczyt sprawności wyniósł 25,85 proc. Należy zaznaczyć, że uzyskany wynik nie został osiągnięty w masowej produkcji, a na testowej linii pilotażowej. W skali masowej najwyższa średnia sprawność ogniw TOPCon, jaką osiągnął Astronergy, wynosi obecnie 25,6 proc.

REKLAMA

Chiński producent twierdzi, że nowy rekord to kolejny krok na drodze do przekroczenia zadeklarowanego poziomu 26 proc. sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon do końca 2023 roku.

Technologia TOPCon 3.0, opracowana przez Astroenergy, jest kolejną wersją zdobywającej ostatnio rynek fotowoltaiczny technologii ogniw TOPCon. Wersja 3.0 łączy technologie selektywnego emitera boru, wydajnego czyszczenia powierzchni ogniwa oraz nowe technologie metalizacji. Pozwala to bić kolejne rekordy sprawności.

TOPCon w portfolio Chińczyków

Astronergy ma już w ofercie serię modułów fotowoltaicznych opartą na ogniwach wykonanych w tej technologii. Mowa o serii ASTRO N, skład której wchodzą moduły zarówno monofacjalne (również w wersji full-black), jak i bifacjalne.

REKLAMA

Najmocniejszy przedstawiciel serii ASTRO N z ogniwami TOPCon to bifacjalny moduł ASTRO N5 625W Bifacial Series (182). Panel o mocy 625 W ma sprawność 22,4 proc. Jego wymiary wynoszą 2465 x 1134 x 30 mm przy wadze 34,7 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) modułu wynosi 56,01 V, a prąd zwarciowy (Isc) jest równy 14,11 A.

Współczynnik temperaturowy mocy, który określa spadek wydajności modułu, kiedy temperatura jego pracy to więcej niż 25 st. Celsjusza wynosi -0,29 proc./st. C. Najmocniejsza seria od Astronergy jest objęta 12-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją wydajności, która po wspomnianym okresie ma wynosić 87,4 proc. wartości nominalnej.

Chiński producent jednocześnie nie rezygnuje z ogniw bazujących na technologii PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), która w założeniu miała być powoli wypierana przez ogniwa TOPCon oraz HJT (heterojunction). Na stronie Astronergy dostępna jest seria ASTRO 5 z ogniwami PERC, w której najmocniejszy moduł ma 555 W mocy i 21,5 proc. sprawności oraz seria ASTRO 6, w której moduł o najwyżej mocy osiąga wynik aż 670 W przy sprawności na poziomie 21,6 proc.

Astroenergy zamierza zwiększyć całkowitą moc produkowanych ogniw do 100 GW do 2025 roku (na koniec 2022 r. jego zdolność produkcyjna wynosiła 13 GW).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA