SolarEdge zwiększył sprzedaż falowników. Większość trafia do Europy

SolarEdge zwiększył sprzedaż falowników. Większość trafia do Europy
SolarEdge

Izraelski producent falowników fotowoltaicznych pochwalił się kolejnym wzrostem przychodów. Zdecydowanie najważniejszym rynkiem zbytu dla SolarEdge stała się Europa.

SolarEdge poinformował o wypracowaniu rekordowej sprzedaży w drugim kwartale 2023 roku. W tym czasie jego przychody wyniosły 991,3 mln dolarów, z czego segment fotowoltaiczny wygenerował przychody na poziomie 947,4 mln dolarów. Kwartalny zysk netto firmy w ujęciu GAAP wyniósł 150,4 mln dolarów przy marży na poziomie 32 proc. (w tym 34,7 proc. wyłącznie w segmencie solarnym).

To najwyższe kwartale przychody w historii firmy. Kwartał wcześniej wyniosły one 943,7 mln dolarów, a w drugim kwartale 2022 r. SolarEdge miał 727,6 mln dolarów przychodów.

REKLAMA

Wzrost przychodów do rekordowego poziomu izraelska firma osiągnęła mimo spadku sprzedaży na swoim kluczowym rynku w USA, gdzie jej sprzedaż zmalała o 23 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału oraz o 37 proc. w zestawieniu z wynikiem z analogicznego kwartału zeszłego roku.

Producent falowników i magazynów energii tłumaczy ten spadek nowymi regulacjami w Kalifornii, gdzie zmieniono zasady rozliczeń w zakresie energii przekazywanej do sieci przez prosumentów. Niższa sprzedaż w USA jest ponadto tłumaczona wyższymi kosztami kredytów na inwestycje w fotowoltaikę.

Spadek przychodów w USA producent falowników odbił sobie w Europie, zwiększając sprzedaż na naszym kontynencie o 19 proc. kwartał do kwartału i aż o 120 proc. rok do roku.

REKLAMA

W sumie SolarEdge w minionym kwartale sprzedał falowniki o mocy 4,3 GW(AC), z czego na USA przypadło tylko 666 MW, a na Europę 3,3 GW. Największy udział w sprzedaży falowników izraelskiego producenta w drugim kwartale miały urządzenia przeznaczone dla średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych dla sektora komercyjnego i przemysłowego, których sprzedaż wyniosła 2,6 GW.

SolarEdge w ostatnim kwartale sprzedał także baterie o pojemności 269 MWh (izraelska firma weszła w biznes bateryjny kilka lat temu po przejęciu koreańskiego producenta Kokam).

We wcześniejszym kwartale SolarEdge sprzedał falowniki o mocy 3,6 GW(AC) oraz baterie o pojemności 221 MWh.

Izraelska firma była wyjątkowo aktywna podczas ostatnich targów Intersolar Europe, które odbyły się w czerwcu w Monachium. Zaprezentowała na nich szereg nowych produktów z zakresu fotowoltaiki, magazynowania energii i zarządzania energią, a także elektromobilności. Więcej na ten temat w artykule: Nowy magazyn energii i ładowarka V2G od izraelskiej firmy.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.