Nowy magazyn energii i ładowarka V2G od izraelskiej firmy

Nowy magazyn energii i ładowarka V2G od izraelskiej firmy
Magazyn energii SolarEdge

Ostatnie dni obfitowały w informacje o nowościach produktowych na rynku fotowoltaicznym, co było związane z odbywającymi się w ubiegłym tygodniu największymi europejskimi targami branży fotowoltaicznej – Intersolar. Na tym tle wyróżnił się izraelski SolarEdge, który ogłosił aż sześć nowości produktowych – w tym magazyn energii i urządzenie umożliwiające nie tylko ładowanie samochodu elektrycznego, ale także oddanie przez niego energii do sieci. 

SolarEdge, który zbudował silną pozycję na globalnym rynku fotowoltaicznym dzięki produkcji falowników fotowoltaicznych i optymalizatorów mocy, wyraźnie poszerza zakres działalności, co potwierdziły premiery produktowe ogłoszone przy okazji ostatnich targów Intersolar.

Magazyn energii SolarEdge

W Monachium izraelski producent ogłosił wprowadzenie na rynek magazynu energii przeznaczonego do obsługi małych i średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Urządzenie pracujące ze sprzężeniem DC zapewnia 58 kWh pojemności baterii. Możliwość podłączenia do ośmiu akumulatorów na falownik daje nawet 460 kWh pojemności magazynowej i oferuje możliwość synchronizacji baterii słonecznych i zarządzania energią na poziomie obiektu.

Jak podkreśla SolarEdge, architektura magazynu DC eliminuje „karę potrójnej konwersji”, z dwoma mniejszymi konwersjami mocy AC-DC w porównaniu do alternatywnych rozwiązań AC-Coupled, zapewniając wysoką sprawność w obie strony i większy nadwymiar PV.

Wraz z systemem zarządzania energią magazyn pozwoli właścicielom domów na skrócenie czasu zwrotu z inwestycji, autokonsumpcję większych wolumenów zmagazynowanej energii, oszczędzanie energii z sieci w godzinach szczytu, wykorzystując wyższe zużycie własne PV i stawki Time-of-Use czy usługi sieciowe.

Magazyn ma posiadać pakiet wbudowanych funkcji bezpieczeństwa SolarEdge, który obejmuje wykrywanie łuku elektrycznego. Urządzenie ma uzyskać certyfikat UL 9540A do użytku w pomieszczeniach.

SolarEdge One

Jednocześnie SolarEdge zaprezentował nowy system operacyjny SolarEdge One, który ma optymalizować zużycie energii w oparciu o prognozy dotyczące produkcji energii słonecznej, wzorców zużycia energii i taryf energii elektrycznej.

Oparte na sztucznej inteligencji algorytmy systemu mogą reagować na dynamiczne ceny co 15 minut, maksymalizując eksport energii w okresach szczytowych cen rynkowych i automatycznie dostosowując się do ładowania baterii w domu, gdy taryfy energii elektrycznej są niższe.

Nowy system wykorzystuje automatyzację opartą na danych do optymalizacji wydajności fotowoltaiki, magazynowania, tworzenia kopii zapasowych i inteligentnych urządzeń domowych, biorąc pod uwagę ceny energii w czasie rzeczywistym, warunki pogodowe, analizy predykcyjne, poziomy ładowania i produkcję systemu.

SolarEdge ogłosił również wprowadzenie systemu o nazwie SolarEdge Home Local Controller, który umożliwia integrację ze zweryfikowanymi partnerami zewnętrznymi, kontrolując obciążenia energetyczne podłączone do chmury.

Local Controller jako część oferty SolarEdge Home będzie wspierał lokalną integrację ładowania pojazdów elektrycznych za pośrednictwem OCPP oraz integrację pomp ciepła za pośrednictwem protokołu EEBUS.

REKLAMA

Kontrola przepływu energii między kompatybilnymi urządzeniami o dużym obciążeniu, w połączeniu z wyższą wydajnością architektury SolarEdge sprzężonej z prądem stałym, ma optymalizować zużycie również podczas przerw w dostawie prądu. Właściciele domów mogą monitorować, planować i kontrolować zużycie energii za pośrednictwem aplikacji mySolarEdge.

Dwukierunkowa ładowarka V2G

Ponadto SolarEdge zaprezentował dwukierunkową ładowarkę samochodów elektrycznych mogącą zapewniać funkcję Vehicle-to-Grid (V2G) oraz Vehicle-to-Home (V2H). Ładowarka ma realizować ładowanie pojazdu elektrycznego bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych bez zbędnej konwersji energii AC-DC.

Urządzenie pracujące w standardzie DC, z mocą do 24 kW, umożliwi jednoczesne ładowanie pojazdów elektrycznych bezpośrednio z fotowoltaiki, akumulatora domowego i sieci prądu przemiennego.

Ładowarka ma zapewniać zasilanie pojazdu elektrycznego z nadwyżki energii fotowoltaicznej, wykorzystując nadwymiar falowników DC na AC (do 200%). Urządzenie będzie kompatybilne z układami napędowymi pojazdów elektrycznych 400 V i 800 V za pośrednictwem standardowego złącza CSS.

Dwukierunkowa ładowarka ma być dostępna na rynku w drugiej połowie 2024 roku.

Kolejną innowacją dla rynku pojazdów elektrycznych jest rozwiązanie do zarządzania pojazdami elektrycznymi (EV) ładowanymi energią wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie jest przeznaczone dla przedsiębiorstw, które mogą obniżyć koszty zasilania swojej floty EV.

Dzięki integracji z systemem zarządzania energią SolarEdge, nowy system ma optymalizować interakcje między wytwarzaniem energii słonecznej w obiekcie, stacjonarnym magazynowaniem baterii i ładowaniem pojazdów elektrycznych na dużą skalę, biorąc pod uwagę ograniczenia sieci i infrastruktury.

Rozwiązanie do zarządzania ładowaniem pojazdów elektrycznych jest oparte na technologii opracowanej przez Wevo Energy – startup specjalizujący się w oprogramowaniu do optymalizacji i zarządzania ładowaniem pojazdów elektrycznych, w którym SolarEdge jest inwestorem.

Współpraca z pompami ciepła Vaillant

Izraelska firma ogłosiła ponadto działania w obszarze pomp ciepła. Domowy system SolarEdge Home ma być zintegrowany z urządzeniami marki Vaillant, aby efektywniej zarządzać zużyciem energii w domach ogrzewanych pompami ciepła.

Integracja z Vaillant ma zapewnić użytkownikom rozszerzone możliwości zdalnego monitorowania i kontrolowania temperatury w domu za pośrednictwem aplikacji mySolarEdge, a także możliwość zasilania pompy ciepła nadwyżkami energii produkowanej przez domowy system fotowoltaiczny. To rozwiązanie ma być dostępne na rynku już w drugiej połowie 2023 r.

Nowe optymalizatory mocy

SolarEdge zapowiedział również wprowadzenie dwóch nowych optymalizatorów mocy – jednego przeznaczonego dla domowych instalacji fotowoltaicznych, a drugiego – dla systemów PV wykorzystywanych w firmach i przemyśle.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.