REKLAMA
 
REKLAMA

Onde z umową o generalne wykonawstwo dwóch elektrowni fotowoltaicznych

Onde z umową o generalne wykonawstwo dwóch elektrowni fotowoltaicznych
Onde

Onde wykona elektrownie fotowoltaiczne w dwóch lokalizacjach w Polsce dla jednego z deweloperów działających na  krajowym rynku PV.

Zlecenie obejmuje wykonanie kompleksowych robót budowlanych (bez dostawy modułów) przy realizacji dwóch elektrowni fotowoltaicznych na terenie Polski. Łączna moc gotowych instalacji wyniesie 17,5 MWp. Prace obejmą m.in. roboty ziemne, budowę i dostosowanie dróg dojazdowych oraz wykonanie przyłącza SN i energetyzacji obiektów. Termin realizacji obu projektów ustalono na przełom października i listopada 2024 r.

Piotr Gutowski, wiceprezes Onde, powiedział, że od początku roku firma pozyskała zlecenia na budowę elektrowni PV na łączną kwotę około 300 mln zł. W tym roku Onde podpisało kontrakty na budowę farmy wiatrowej o mocy 80 MW na Litwie oraz budowę w Polsce trzech elektrowni o łącznej mocy 122 MW. To największy w historii spółki projekt fotowoltaiczny. Tym samym Onde w tym roku przekroczyło granicę 4 GW zainstalowanej przez firmę zielonej energii.

REKLAMA

Rozwój projektów fotowoltaicznych

Onde jest jednym z największych wykonawców instalacji farm wiatrowych i fotowoltaicznych, który realizuje projekty nie tylko dla zewnętrznych inwestorów, ale także prowadzi własny dewelopment. Niedawno firma sprzedała pierwsze farmy fotowoltaiczne ze swojego portfela deweloperskiego za 75 mln zł. Spółka zamierza przeznaczyć środki na realizację kolejnych elektrowni.

REKLAMA

Zakupiona przez Engie Zielona Energia farma fotowoltaiczna Cyranka jest projektem o łącznej mocy 18 MW, składającym się z dwóch farm fotowoltaicznych Giżycko 1 i Giżycko 2. Projekt oddany do użytku w 2023 r. jest w pełni operacyjny i prowadzi koncesjonowaną działalność w obszarze sprzedaży energii elektrycznej.

W pierwszym półroczu 2023 r. Onde osiągnęło 500,6 mln zł przychodów, czyli o 5 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Firma poprawiła jednocześnie zyski na wszystkich poziomach. Wynik operacyjny był ponad 2,5-krotnie wyższy niż w pierwszym półroczu 2022 r. i wyniósł 18,4 mln zł, zysk netto zaś wyniósł 12,5 mln zł, wobec 1 mln rok wcześniej.

Na pozytywny wynik i przychody w pierwszym półroczu wpłynęły przede wszystkim rezultaty drugiego kwartału 2023 r. W tym okresie Onde wygenerowało 22 mln EBIT i 17 mln zł zysku netto. Miało to związek m.in. ze sprzedażą pierwszego zrealizowanego na własny rachunek 18-megawatowego projektu PV Cyranka.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA