Dotacje dla prosumentów. Ile pieniędzy jeszcze zostało?

Dotacje dla prosumentów. Ile pieniędzy jeszcze zostało?
Pixabay

Mamy najnowsze dane o liczbie i wartości wniosków o dotacje dla prosumentów w piątej edycji programu Mój Prąd. Do wykorzystania nadal jest sporo środków.

Najwięcej wniosków w Moim Prądzie tradycyjnie dotyczy dotacji na instalacje fotowoltaiczne. Takich aplikacji na razie złożono w piątej edycji programu ponad 64 tys. Drugie pod względem popularności są pompy ciepła, a trzecie – magazyny energii elektrycznej, które wyprzedziły magazyny ciepła (inaczej było w poprzedniej edycji Mojego Prądu, w której więcej wniosków uwzględniało magazyny ciepła).

Na końcu pod względem liczby wniosków są kolektory słoneczne cieszące się zdecydowanie najmniejszą popularnością wśród uczestników aktualnej edycji Mojego Prądu.

REKLAMA

Według stanu na 16 października liczba wniosków na poszczególne urządzenia objętej programem Mój Prąd 5.0 przedstawiała się następująco:

 • instalacje fotowoltaiczne: 64 070 wniosków o wartości 386,62 mln zł,
 • pompy ciepła: 9256 wniosków o wartości 140,13 mln zł,
 • magazyny energii elektrycznej: 5371 wniosków o wartości 78,77 mln zł,
 • magazyny ciepła: 3367 wniosków o wartości 14,74 mln zł,
 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS: 2762 wnioski o wartości 7,75 mln zł,
 • kolektory słoneczne: 130 wniosków o wartości 419,5 tys. zł.

Łączna liczba złożonych i nieodrzuconych wniosków do 16 października wynosiła 85 625. Ich całkowita wartość to 628,44 mln zł.

Ile pieniędzy zostało w Moim Prądzie?

Początkowo w naborze rozpoczętym w drugiej połowie kwietnia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska udostępniło na dotacje kwotę 100 mln zł. Tyle pieniędzy wystarczyłoby jednak tylko na kilka tygodni naboru. Wobec dużej liczby wniosków resort klimatu szybko zwiększył budżet o 400 mln zł, a pod koniec wakacji alokacja ponownie wzrosła – tym razem o 450 mln zł.

Biorąc pod uwagę dotychczasową wartość wniosków, w programie do wydania zostało jeszcze ponad 321 mln zł. Nabór wniosków w Moim Prądzie 5.0 będzie prowadzony do 22 grudnia br. lub do wyczerpania środków dostępnych w programie, które obecnie sięgają 950 mln zł.

NFOŚiGW wypłacił do 16 października dotacje dla 24 706 prosumentów, którzy zgłosili się do Mojego Prądu 5.0 Oznacza to, że pieniądze dostało na razie około 28,8 proc. dotychczasowych wnioskodawców.

Prawie wszystkie dotacje z Mojego Prądu 4.0

Jednocześnie NFOŚiGW realizuje wypłaty środków z poprzedniej, czwartej edycji programu Mój Prąd, którego budżet ustalono początkowo na 350 mln zł.

Do 16 października dotacje z Mojego Prądu 4.0 – o łącznej wartości 332,16 mln zł – wypłacono 61 939 wnioskodawcom. Stanowi to 99,4 proc. wartości wszystkich złożonych i nieodrzuconych wniosków.

REKLAMA

Najwięcej aplikacji w Moim Prądzie 4.0 dotyczyło montażu instalacji fotowoltaicznych (55 885). Następne w kolejności były magazyny ciepła, które zawarto we 2429 wnioskach, a także magazyny energii elektrycznej (2140 wniosków) oraz systemy zarządzania energią HEMS/EMS (1801 wniosków).

W poprzedniej edycji Mojego Prądu nie można było jeszcze wnioskować o dotacje na pompy ciepła i kolektory słoneczne, które pojawiły się dopiero w Moim Prądzie 5.0.

Dla kogo dotacje z Mojego Prądu?

Dotacje z piątej edycji programu Mój Prąd można przeznaczyć na zakup i montaż kilku rodzajów urządzeń do produkcji i magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła w domach jednorodzinnych.

Dofinansowanie w Moim Prądzie 5.0 jest udzielane wyłącznie właścicielom domów jednorodzinnych, którzy rozliczają się z produkowanej energii w systemie net-billing lub udokumentują przejście na ten system rozliczeń, jeżeli produkcja energii była rozliczana wcześniej w systemie opustów (net-meteringu). Fundusz podzielił wnioskodawców na trzy grupy.

Pierwsza grupa to wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Ta grupa obejmuje więc prosumentów, którzy zgłosili wniosek o przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 r., a także prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie wcześniej, wchodząc do systemu opustów, ale później zdecydowali się przejść na rozliczenia w net-billingu.
.

.
Druga grupa to wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów (net-meteringu), którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej i zdecydują się na przejście na rozliczenia w net-billingu.

Trzecia grupa to wnioskodawcy rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów, którzy skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój Prąd, pod warunkiem że:

 • mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie, została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów (od 1 lutego 2020 r.);
 • zmieniono system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na net-billing;
 • do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie Mój Prąd.

Jaka wysokość dotacji?

Zgodnie z zasadami Mojego Prądu 5.0 dofinansowanie przyznane na poszczególne urządzenia nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Obecnie w programie Mój Prąd można otrzymać dotacje na następujące urządzenia:

 • mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6000 zł (tylko grupa 1 i 2 wnioskodawców),
 • mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
  – 7000 zł (grupa 1 i 2 wnioskodawców),
  – 3000 zł (grupa 3 wnioskodawców).
 • magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
  – magazyn ciepła: 5000 zł,
  – gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt-woda, woda-woda: 28 500 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda: 12 600 zł,
  – pompa ciepła powietrze-powietrze: 4400 zł,
 • magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł,
 • system zarządzania energią HEMS/EMS: 3000 zł,
 • kolektory słoneczne c.w.u.: 3500 zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.