Jakie moduły PV najczęściej kupują instalatorzy w Niemczech?

Jakie moduły PV najczęściej kupują instalatorzy w Niemczech?
Fotolia

Firma konsultingowa EuPD Research przygotowała 8. edycję corocznego raportu na temat europejskiego rynku instalatorów systemów fotowoltaicznych pt. European PV InstallerMonitor 2015/2016.

EuPD Research wśród głównych wniosków ostatniego badania europejskiego rynku PV wymienia spadek – w porównaniu do roku 2014 – bezpośrednich zakupów komponentów PV od producentów. W przypadku Niemiec odsetek instalatorów kupujących moduły i inwertery bezpośrednio od producentów spadł z 44 proc. w roku 2014 do 37 proc.

Jako powód takiego trendu EuPD Research wskazuje spadek dynamiki rynku, która może skutkować mniejszymi wolumenami zamówień, a także zmniejszaniem aktywności na europejskim rynku przez producentów – zwłaszcza azjatyckich, którzy skupili się na atrakcyjniejszych rynkach.  

REKLAMA

Wzrost sprzedaży pośredniej to dobra wiadomość dla hurtowników, którzy walczyli o przetrwanie w ostatnich latach – komentuje EuPD Research.

REKLAMA

Jeśli chodzi o moduły fotowoltaiczne, które najczęściej są kupowane przez instalatorów w Niemczech, w najnowszym rankingu EuPD Research pierwsze miejsce zajmuje Heckert Solar, który w rankingu za 2014 r. plasował się na 3. pozycji.

Za Heckert Solar w rankingu EuPD plasują się również niemieckie marki – SolarWorld, Solarwatt i IBC Solar.

Ponieważ klienci w Niemczech rzadko lub nigdy nie pytają o specyficzne marki modułów, nasze opracowanie pokazuje jak ważna jest opinia instalatorów, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór marki – zwraca uwagę EuPD.

gramwzielone.pl