REKLAMA
 
REKLAMA

Moduły o wysokiej mocy jako zamiennik tradycyjnych dachówek

Moduły o wysokiej mocy jako zamiennik tradycyjnych dachówek

Takie rozwiązanie wprowadził do swojej oferty niemiecki producent Aleo Solar. Na uwagę zasługuje wysoka moc pojedynczego modułu PV mogącego występować w roli poszycia dachowego. Konkurencja przyzwyczaiła nas raczej do mniejszych mocy pojedynczych modułów mających podobne zastosowanie.

Mowa o modułach fotowoltaicznych z serii LEO Sol, która stanowi kontynuację poprzedniej linii modułów, ale oferującej mniejszy zakres mocowy modułów od 340 Wp do 355 Wp. Nowa seria to panele o mocach od 385 Wp do 400 Wp (w gradiencie mocowym 5 Wp) i sprawności maksymalnej 19,1 proc.

Gotowe do zabudowy dachu

Istotną cechą modułów fotowoltaicznych z serii LEO Sol jest możliwość wykorzystania ich w roli zabudowy połaci dachowej bez konieczności korzystania z tradycyjnych dachówek. Aleo Solar dla zachowania maksymalnej szczelności dachu i najwyższych parametrów pracy instalacji zaleca wykorzystanie systemu montażowego Solrif firmy Ernst Schweizer AG, a dla miejsc newralgicznych, których nie można pokryć solarną dachówką (wykusze/lukarny) oferuje atrapy, które łatwo dopasować do trudnej powierzchni. Są one dostępne w 3 wymiarach: 1048 x 1759 x 17 mm, 1048 x 1430 x 17 mm i 1169 x 1607 x 17, które po docięciu za pomocą dedykowanych zaczepów montuje się na dachu.

REKLAMA

Niezależnie od mocy moduł fotowoltaiczny ma wymiary 1795 x 1169 x 25 mm i waży 22 kg. Jest zbudowany w oparciu o półcięte ogniwa krzemowe wykonane w technologii PERC, które przykryte są taflą szkła o grubości 3,2 mm. Panel wyposażony jest w puszkę przyłączeniową zakończoną 2 złączami MC4.

Przy zachowaniu zasad prawidłowego montażu wytrzymałość na obciążenie śniegiem modułów z nowej serii LEO Sol wynosi aż 8100 Pa, odporność na obciążenie wiatrem określono na 3,6 kPa.

Najmocniejszy moduł o mocy 400 Wp charakteryzuje się napięciem obwodu otwartego (Voc) 37,41 V, prądem zwarciowym (Isc) 13,18 A oraz współczynnikiem temperaturowym mocy na poziomie -0,34 proc./st. Celsjusza.

REKLAMA

Brak obramowania ułatwia czyszczenie

Niemiecki producent podkreśla fakt, że moduły fotowoltaiczne z serii LEO Sol są bezramkowe. Oznacza to, że ich krawędzie nie posiadają elementów konstrukcyjnych wystających poza wysokość szklanej warstwy, co ma znacząco zmniejszać ryzyko osadzania się zabrudzeń, a w przypadku ich powstania ma ułatwić ich usunięcie np. w wyniku opadów atmosferycznych.

Na podobne rozwiązanie zdecydował się jeden z chińskich producentów modułów fotowoltaicznych DAH Solar, który produkuje bezramkowe moduły fotowoltaiczne w technologii Full-screen. Jego rozwiązanie zostało docenione na tegorocznych targach Intersolar 2023, gdzie bezramkowe moduły DAH Solar znalazły się w gronie finalistów konkursu Intersolar Award 2023 w kategorii fotowoltaika.

Wracając do modułów fotowoltaicznych serii LEO Sol, ma ona być dostępna w sprzedaży już tej zimy. Aleo Solar chce oferować moduły z tradycyjną białą tylną warstwą jak również w wersji full-black.

Nowa seria modułów fotowoltaicznych Aleo Solar objęta jest 25-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją na określoną sprawność, która po upływie wspomnianego okresu ma wynosić nie mniej niż 85,12 proc. wartości początkowej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

alladyn-solar-batt 03-12-2023 10:42

Redakcja popadała na głowy wpadłszy na kuriozalny pomysł by w tytule sugerować jakoby wielki panel PV był ,,zamiennikiem tradycyjnych dachówek”…..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA