REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z agrofotowoltaiki dla Philipsa i Heinekena

Energia z agrofotowoltaiki dla Philipsa i Heinekena
fot. YouTube/Cero Generation

Pontinia to pionierska farma agrofotowoltaiczna we Włoszech. Jest to pierwszy w tym kraju projekt solarny, w ramach którego zawarto umowy PPA z międzynarodowym konsorcjum odbiorców. Ponadto inwestycja przyczynia się do wsparcia osób wykluczonych społecznie. 

Cero Generation to spółka rozwijająca wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne. W zeszłym tygodniu uruchomiła we Włoszech farmę agrofotowoltaiczną o mocy 70 MW. Instalacja powstała w prowincji Latina w Lacjum.

Pontinia to jeden z największych projektów fotowoltaicznych we Włoszech. Jednocześnie, jak wskazuje Cero, inwestycja jest liderem wśród projektów PV realizowanych bez dotacji w tym kraju.

REKLAMA

Na inwestycji wykorzystano dwustronne moduły fotowoltaiczne, falowniki stringowe i jednoosiowe trackery. Deweloper wylicza, że elektrownia agroPV pozwoli na wyprodukowanie energii w ilości odpowiadającej zużyciu ponad 47 tys. włoskich domów (gospodarstwa domowe we Włoszech zużywają przeciętnie niecałe 5 MWh energii elektrycznej rocznie). Jednocześnie pozwoli zmniejszyć emisje CO2 o około 40 tys. ton rocznie.

 

Wirtualne umowy PPA

Deweloper podpisał 10-letnie wirtualne umowy zakupu energii z farmy agrofotowoltaicznej (vPPA). Jak zaznacza, jest to pierwszy we Włoszech projekt fotowoltaiczny, w którym zawarto kontrakty PPA z międzynarodowym konsorcjum. Składa się ono z koncernu piwowarskiego Heineken oraz firmy Philips działającej w obszarze ochrony zdrowia.

W sektorze opieki zdrowotnej rośnie dążenie do ograniczenia naszego wpływu na środowisko. Jesteśmy zaangażowani w zmniejszanie emisji w całym łańcuchu wartości opieki zdrowotnej i obniżanie znacznego śladu węglowego branży poprzez innowacyjne rozwiązania i współpracę, przy jednoczesnym dążeniu do gospodarki o obiegu zamkniętym. Inicjatywa Pontinia rozszerzy sieć obiektów, które pozwolą nam pozyskiwać energię odnawialną zarówno dla naszych klientów, jak i dla operacji własnych – mówi Robert Metzke, globalny dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Philips.

REKLAMA

W ramach naszej ambicji Brew a Better World przyspieszamy przejście na dekarbonizację naszych browarów – komentuje Marco Faes, dyrektor regionalny ds. korporacyjnych na Europę w Heineken. – Inicjatywa Pontinia we Włoszech przybliża nas o krok do osiągnięcia zasilania w 100 proc. z odnawialnej energii elektrycznej w Europie w ciągu roku.

Zaangażowanie społeczne

Cero podaje, że cała farma fotowoltaiczna zajmuje obszar 135 hektarów. Z tego około 65 proc. wykorzystywane jest na uprawy rolne prowadzone przez gospodarstwo społeczne Fattoria Solidale del Circeo. Ma ono zapewnić pracę osobom znajdującym się w trudnej sytuacji lub wykluczonym społecznie.

Wirtualne umowy PPA z Heinekenem i Philipsem oraz sprytna integracja projektu z uprawami rolnymi pokazują skalę innowacji, które są potrzebne do walki z kryzysem klimatycznym – podkreśla Marta Martinez Queimadelos, CEO Cero Generation.

Globalne portfolio Cero Generation obejmuje obecnie 370 dużych projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 25 GW. Firma rozwija kolejną inwestycję agroPV o mocy 48 MW we włoskim Lacjum. Projekty te wpisują się we włoski program rozwoju agrofotowoltaiki o wartości 1,7 mld euro. Niedawno uzyskał on zatwierdzenie Komisji Europejskiej.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA