mBank sfinansuje farmy fotowoltaiczne Onde

mBank sfinansuje farmy fotowoltaiczne Onde
fot. Onde

Spółki zależne Onde SA pozyskały środki finansowe na farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 18,72 MWp. Możliwe jest rozszerzenie finansowania na dodatkowy projekt o mocy 4,4 MW. 

SPV Czerwona Woda sp. z o.o. oraz Invest PV sp. z o.o. to spółki zależne Onde SA, które poinformowało o zawarciu przez te firmy znaczącej umowy kredytowej. Dotyczy ona realizacji dwóch projektów fotowoltaicznych. Kredytodawcą jest mBank.

Na podstawie umowy kredytowej mBank sfinansuje budowę dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 18,72 MW. Kontrakt przewiduje możliwość rozszerzenia finansowania o kredyt na budowę trzeciej farmy fotowoltaicznej – o mocy 4,42 MW.

REKLAMA

Według umowy mBank udzieli dwóch kredytów – budowlanego i rewolwingowego. Pierwszy ma osiągnąć maksymalną wartość 52,6 mln zł. Strony przewidziały możliwość konwersji kredytu budowlanego na kredyt inwestycyjny w maksymalnej kwocie 48,62 mln zł. Drugi kredyt – rewolwingowy – przeznaczony zostanie na finansowanie zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług (VAT). Zostanie udzielony w maksymalnej kwocie 12,5 mln zł.

Na spłatę kredytu budowlanego i kredytu rewolwingowego wyznaczono czas do 30 września 2025 r., a kredytu inwestycyjnego – nie później niż do 30 września 2035 r.

REKLAMA

Wielomilionowe umowy inwestycyjne

Na rynku fotowoltaicznym Onde działanie tylko jako inwestor, ale przede wszystkim jako wykonawca elektrowni PV.

Na początku tego roku Onde informowało o zawarciu umów na wykonanie robót budowlanych na trzech farmach fotowoltaicznych. Chodziło o inwestycje firmy Qair Polska: PV Golczewo o mocy 80 MW, PV Rokietnica o mocy 32 MW oraz PV Pakość o mocy 10 MW. Łączna wartość zawartych umów opiewała na około 152 mln zł netto. W sierpniu inwestor pozyskał na te projekty fotowoltaiczne finansowanie od konsorcjum, w którego skład weszły Santander Bank Polska i PKO Bank Polski. Qair uzyskał kredyty o wartość 335,3 mln zł.

W grudniu zakończył się montaż modułów PV na farmie fotowoltaicznej Rokietnica. Część z nich zainstalowano na konstrukcjach nadążnych. Ta zlokalizowana na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda farma fotowoltaiczna ma być wykorzystywana również do prowadzenia analiz naukowych. Projekty PV Golczewo i PV Pakość są na etapie budowy.

Onde zostało również wybrane na generalnego wykonawcę 10 farm fotowoltaicznych przez spółkę PAD RES. Wartość umów, o których zawarciu strony informowały pod koniec ubiegłego roku, opiewała na około 135 mln zł. Łączna moc objętych umowami farm fotowoltaicznych to 45,5 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.