W Moim Prądzie pieniędzy nie brakuje

W Moim Prądzie pieniędzy nie brakuje
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W ostatnich tygodniach było głośno o zaległościach w wypłatach dotacji w programie Czyste Powietrze. Na szczęście podobne problemy nie dotyczą programu Mój Prąd. Jednak w Moim Prądzie do wypłaty pozostaje nadal duża liczba dotacji uwzględnionych we wnioskach z ostatniej edycji programu.

W ostatnich tygodniach brak pieniędzy w programie Czyste Powietrze był jednym z ważniejszych tematów w krajowych mediach. Z powodu opóźnień w pozyskaniu środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w budżecie Czystego Powietrza na wypłaty dotacji brakowało nawet kilkaset milionów złotych, a zaległości rosły w tempie nawet 100 mln zł tygodniowo. Sytuację udało się opanować – z KPO do Czystego Powietrza trafiło najpierw 200 mln zł, a ostatnio 400 mln zł. W ten sposób problem miał zostać w dużej mierze zażegnany.

Ze środków unijnych finansowany jest także inny duży program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) – Mój Prąd. Ostatnia, zeszłoroczna edycja Mojego Prądu trwała od kwietnia do połowy grudnia 2023 r. (nabór miał się zakończyć 22 grudnia, ale został zamknięty tydzień wcześniej z uwagi na wyczerpanie się budżetu).

REKLAMA

Najwięcej na instalacje fotowoltaiczne

W piątej edycji Mojego Prądu przewidziano na wypłatę dotacji w sumie 950 mln zł. Dotacje można było otrzymać na montaż domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW (6 tys. zł lub 7 tys. zł – w zależności od grupy, do której kwalifikował się prosument), a także na magazyny energii elektrycznej (16 tys. zł), magazyny ciepła (5 tys. zł), systemy zarządzania energią (3 tys. zł), kolektory słoneczne (3,5 tys. zł) oraz pompy ciepła. Na te ostatnie urządzenia w zależności od ich rodzaju dotacja mogła wynieść od 4,4 tys. zł (pompy powietrze-powietrze) do 28,5 tys. zł (gruntowe pompy ciepła)

Zdecydowanie najwięcej wniosków dotyczyło instalacji fotowoltaicznych (było ich ponad 88 tys. na łączną kwotę dotacji około 525 mln zł). Mniej wniosków dotyczyło dotacji na pompy ciepła (ponad 15 tys. na kwotę około 216 mln zł), magazynów energii elektrycznej (ponad 9 tys. na kwotę około 139 mln zł), magazynów ciepła (ponad 5 tys. na kwotę około 24 mln zł), systemów zarządzania energią (ponad 4 tys. na kwotę około 12 mln zł), a najmniej wniosków dotyczyło dotacji na kolektory słoneczne (około 180 na kwotę ponad 0,5 mln zł).

Ile dotacji wypłacono z Moim Prądzie?

Ile pieniędzy trafiło już na konta prosumentów, którzy skorzystali z dofinansowania w ostatniej edycji programu Mój Prąd? Okazuje się, że nadal do wypłaty pozostaje większa część dotacji, o które wnioskowano w Moim Prądzie 5.0.

Rzeczniczka NFOŚiGW Ewelina Steczkowska poinformowała nas, że do 6 lutego wypłaconych zostało 38 870 dotacji na kwotę 353,38 mln zł.

REKLAMA

W trakcie procedowania było natomiast 46 949 wniosków na kwotę 555,32 mln zł. Ta grupa obejmowała wnioski podlegające ocenie, wnioski odesłane do korekty oraz wnioski niepodjęte jeszcze do oceny.

– Nie jest to jednak kwota pozostała do wypłaty, gdyż zawsze kilka procent wniosków nie spełnia wymagań programu i nie może otrzymać dofinansowania – wyjaśniła Ewelina Steczkowska.

W korespondencji z nami rzeczniczka NFOŚIGW zapewniła jednocześnie, że Narodowemu Funduszowi nie brakuje środków na wypłaty dotacji beneficjentom piątej edycji Mojego Prądu.

Na razie nie ma szczegółów na temat szóstej edycji Mojego Prądu, która może zostać uruchomiona w 2024 r. Wiemy tylko, że NFOŚiGW ma pracować nad założeniami kolejnego naboru.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.