REKLAMA
 
REKLAMA

Estoński deweloper pozyskał środki na inwestycje na polskim rynku fotowoltaiki

Estoński deweloper pozyskał środki na inwestycje na polskim rynku fotowoltaiki
Fot. Pixabay - torstensimon

Estońska firma Sunly, niezależny producent energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich, pozyskała kredyt na budowę na terenie Polski kolejnych farm fotowoltaicznych.

Wsparcie finansowe w wysokości 273 ml zł uzyskane od mBanku ma przyspieszyć inwestycje firmy Sunly w fotowoltaikę w Polsce.

Sunly planuje realizację projektów z obszaru energii odnawialnej  o łącznej mocy 98 MW. Finansowanie zostanie wykorzystane do budowy 58 farm fotowoltaicznych. Większość z nich powstanie na południu Polski, w województwach: małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim. Pojedyncze instalacje powstaną także w innych regionach.

REKLAMA

Transakcja obejmuje też refinansowanie wcześniejszych inwestycji Sunly w Polsce, w tym oddanej do użytku w ubiegłym roku farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej w Rezawie, w województwie małopolskim. Instalacja o mocy 60 MW jest jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Może zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 80-tys. miasta, zasilając około 30 tys. gospodarstw domowych oraz infrastrukturę miejską.

Instalacje o mocy 164 MW

Założona w 2019 r. firma Sunly jest niezależnym producentem energii odnawialnej realizującym projekty związane z energią słoneczną i wiatrową. Rozwija także technologie magazynowania energii.  Z wykorzystaniem wsparcia m.in. od funduszu Mirova oraz EBOR firma wybudowała w Estonii, Łotwie i Polsce instalacje, które mogą wyprodukować rocznie ponad 164 MW czystej energii. W budowie są farmy, które zapewnią kolejne 167 MW.

REKLAMA

Celem Grupy Sunly na 2024 r. jest przygotowanie do budowy projektów o łącznej mocy 1500 MW.

Grupa jest obecna w Polsce od 2019 r. W 2022 r. Sunly przejął polską Grupę Alseva, dewelopera i generalnego wykonawcę instalacji OZE. Firma oferuje kompleksowe usługi dla dużych farm fotowoltaicznych, począwszy od identyfikacji gruntów, pozwoleń, projektowania i budowy po długoterminowe usługi operacyjne i konserwacyjne.

Od początku naszej działalności uważamy Polskę za bardzo atrakcyjny rynek. Już dziś to drugi największy rynek OZE w Unii Europejskiej, z dużym potencjałem wzrostu. Według branżowych prognoz w ciągu kolejnych trzech lat moc zainstalowana ma być podwojona, Sunly będzie mieć w tym istotny udział. W najbliższych latach planujemy w Polsce budowę farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 4,6 GW oraz towarzyszących im magazynów energii. Cieszymy się, że pomagają nam w tym polscy partnerzy, tacy jak mBank, którzy dostrzegają potencjał rynku OZE i jego znaczenie dla transformacji energetycznej – mówi Priit Lepasepp, założyciel i dyrektor generalny Sunly.

Sunly regularnie pozyskuje różne rodzaje kapitału na realizację  swoich planów inwestycyjnych. Grupa jest otwarta na pozyskiwanie finansowania od banków oraz profesjonalnych inwestorów dłużnych i kapitałowych oraz funduszy. Sunly nie pozyskuje kapitału od osób prywatnych. W 2022 r. Grupa Sunly pozyskała 200 mln euro na farmy fotowoltaiczne i wiatrowe od swoich dotychczasowych inwestorów oraz francuskiego funduszu Mirova. W czerwcu 2023 r. kolejne 30 mln euro zainwestował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA