PGE wybuduje nowe farmy fotowoltaiczne

PGE wybuduje nowe farmy fotowoltaiczne
Fot. PGE

Do 2026 roku powstanie 14 nowych farm fotowoltaicznych PGE. PGE Energia Odnawialna podpisała umowy na budowę farm PV o łącznej mocy 180 MW, które będą w stanie zasilić w zieloną energię blisko 90 tys. gospodarstw domowych.

Spośród wszystkich nowych inwestycji największe to: farma fotowoltaiczna Kleszczów o mocy 50 MW, farma fotowoltaiczna Wrzosów o mocy 32 MW, PV Srebrzyszcze o mocy 30 MW i PV Jeziórko 3 o mocy 30 MW.

Budowę farmy fotowoltaicznej Kleszczów PGE realizuje wspólnie z z Gminą Kleszczów w ramach transformacji regionu bełchatowskiego. Zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni węgla brunatnego elektrownia słoneczna składająca się z około 90 tys. modułów bifacjalnych, zostanie uruchomiona do połowy 2025 r. Farma fotowoltaiczna powstanie na działce o powierzchni około 50 ha.

REKLAMA

Z kolei farma fotowoltaiczna Wrzosów, która powstanie w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, będzie się składać się z około 59 tys. modułów bifacjalnych. Ta inwestycja powstanie na  działce o powierzchni około 42 ha. Jej zakończenie planowane jest na początek 2026 r.

Na farmę fotowoltaiczną Srebrzyszcze, która powstaje w województwie lubelskim na działce o powierzchni około 30 ha, złoży się około 45 tys. bifacjalnych modułów. Instalacja powstanie do końca 2025 r.

REKLAMA

Największy projekt fotowoltaiczny PGE

Farma fotowoltaiczna Jeziórko 3 o mocy 30 MW jest kolejnym etapem inwestycji Jeziórko (razem z farmami Jeziórko 1 i Jeziórko 2 o mocy 50 MW każda). Projekt będzie realizowany w powiecie tarnobrzeskim w województwie podkarpackim. Będzie się składać z ponad 56 tys. bifacjalnych modułów i powstanie do połowy 2025 r. na działce o powierzchni około 37 ha.

PGE zakończyła już budowę pierwszego etapu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce – PV Jeziórko. Na obszarze o powierzchni około 50 ha powstała instalacja o mocy ponad 50 MW, która wytworzy energię elektryczną równą zapotrzebowaniu prawie 24 tys. gospodarstw domowych.  PV Jeziórko to obecnie największy projekt fotowoltaiczny w grupie PGE, która do końca 2030 r. planuje osiągnąć łącznie 3 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.

Pozostałe farmy to: PV Pokrzywnica, PV Klejniki, PV Kliny, PV Łempin, PV Mielec, PV Kościerzyn Wielki, PV Pacanowice, PV Stęgosz, PV Tarchały Wielkie oraz PV Tyszki Wądołowo.

Największy w Polsce producent zielonej energii posiada 33 farmy fotowoltaiczne, 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych i 4 elektrownie szczytowo-pompowe. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi około 2,53 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.