Francuzi opracowali hydro-biosolarny system fotowoltaiczny

Francuzi opracowali hydro-biosolarny system fotowoltaiczny
Le Prieuré/IRFTS

System Oasis Biosolar to rozwiązanie oparte na trzech filarach: fotowoltaice, opadach atmosferycznych wykorzystywanych w ramach zoptymalizowanej gospodarki wodnej oraz rozwoju różnorodności biologicznej – stanowiącej naturalny system chłodzący dla PV.

Rozwiązanie opracowane przez francuską firmę ma być odpowiedzią na plany budowy miast zrównoważonych i próbą wykorzystania roślinności oraz opadów atmosferycznych do zwiększenia wydajności instalacji fotowoltaicznych. Pierwsze testy systemu fotowoltaicznego Oasis Biosolar miały zakończyć się powodzeniem.

Wyższy uzysk energii

Za opracowanie projektu odpowiedzialne jest francuskie konsorcjum Le Prieuré i IRFTS. System integruje w sobie produkcję energii elektrycznej, zarządzanie wodą deszczową oraz pielęgnację roślinności.

REKLAMA

Generalny koncept wygląda w ten sposób, że na powierzchni dachu instaluje się instalację pozwalającą gromadzić wodę deszczową. Nad tą instalacją znajduje się obszar zieleni, a na samym końcu, na specjalnej konstrukcji, zamontowane są panele fotowoltaiczne.

Podczas intensywnych opadów deszczu woda nawilża glebę, na której rośnie drobna roślinność. Nadmiar deszczówki jest magazynowany w specjalnych zbiornikach (ilość wody jest kontrolowana, aby zapobiegać podtopieniom instalacji PV) i w razie konieczności upuszczany. W momencie, w którym instalacja pracuje przy wysokich temperaturach powietrza, obsadzona dookoła roślinność oraz rezerwuar wodny pomagają obniżyć temperaturę pracy modułu fotowoltaicznego, co – zdaniem autorów projektu – może się przyczynić do zwiększonej produkcji energii elektrycznej nawet o ponad 10 proc.

REKLAMA

Pilotaże potwierdzają skuteczność

Zgodnie z informacjami przekazanymi PV Magazine Oasis Biosolar przechodzi obecnie kolejne fazy testów. Do tej pory system sprawdził się bardzo dobrze w ramach dwóch projektów pilotażowych wykonanych na dachach Narodowego Instytutu Energii Słonecznej (Institut National de l’Énergie Solaire, INES) we francuskim mieście Chambéry. System już jest certyfikowany zgodnie ze standardem Enquête Tecnique Nouvelle (ETN).

Oasis Biosolar na olimpiadzie

Warto dodać, że opracowany przez francuskie konsorcjum system hydro-biosolarny został wybrany przez SOLIDEO (instytucja publiczna odpowiedzialna za infrastrukturę olimpijską i paraolimpijską) do zasilenia budynków, w których zamieszkają uczestnicy igrzysk olimpijskich w Paryżu. Łączna powierzchnia zabudowy, na której planuje się implementację systemu Oasis Biosolar, ma wynosić ponad 6 tys. m2.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.