Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na OZE w Warszawie

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na OZE w Warszawie
Urząd m.st. Warszawy

Dzisiaj rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie na odnawialne źródła energii w Warszawie. Władze stolicy przeznaczą na ten cel tym razem 19 mln zł.

Ostatni nabór wniosków o dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii dla mieszkańców Warszawy zakończył się w styczniu. Mieszkańcy stolicy planujący rozpocząć własną produkcję energii odnawialnej nie musieli długo czekać na uruchomienie kolejnego naboru.

Na przygotowanie i złożenie aplikacji o dofinansowanie w uruchomionym dzisiaj naborze jest jednak stosunkowo niewiele czasu. Wnioski o dotacje na OZE Urząd m.st. Warszawy w najnowszym naborze będzie przyjmował od dzisiaj do końca kwietnia. Warto się jednak pospieszyć. Duża liczba wniosków może sprawić, że dla ostatnich wnioskodawców zabraknie pieniędzy i będą musieli poczekać na kolejną edycję programu (zainteresowanie warszawskim programem może wzrosnąć tym bardziej, że obecnie nie jest prowadzony nabór wniosków o dotacje na OZE w ogólnokrajowym programie Mój Prąd).

REKLAMA

Dla kogo dotacje?

W aktualnym naborze wniosków o dofinansowanie na OZE w Warszawie mogą aplikować osoby fizyczne, przedsiębiorcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz fundacje. Dofinansowane instalacje OZE będzie można zamontować w położonej na terenie stolicy nieruchomości, która nie jest ogrzewana źródłem opalanym paliwem stałym lub olejem opałowym. Taki rodzaj ogrzewania wyklucza z możliwości ubiegania się o dofinansowanie.

Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup i montażu powietrznych i gruntowych pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych. Na ten cel można otrzymać dotację w wysokości od 15 do 40 tys. zł w zależności od rodzaju dofinansowanego urządzenia.

Warszawiacy nie wyczerpali puli

W ostatnim, zakończonym w styczniu, naborze mieszkańcy Warszawy złożyli 600 wniosków o dofinansowanie. W efekcie warszawski ratusz może im przyznać dotacje w łącznej wysokości 10 mln zł. Nie wyczerpano całego budżetu, do rozdysponowana pozostało bowiem 9 mln zł.

REKLAMA

W latach 2019-2023 warszawiacy otrzymali kilka tysięcy dotacji na odnawialne źródła energii. Najwięcej dotacji przyznano na montaż paneli fotowoltaicznych – ponad 3,5 tys. Spore zainteresowanie warszawscy urzędnicy odnotowali także w zakresie dofinansowania na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Ponadto w ostatnich dwóch latach wpłynęło kilka wniosków o dofinansowanie mikroinstalacji wiatrowych.

Inwestycje w odnawialne źródła energii to jeden z elementów transformacji energetycznej stolicy. Ale ważne jest, by poza miejskimi jednostkami z podobnych rozwiązań mogli korzystać też mieszkańcy. Dlatego co roku miasto udziela im dofinansowania na ten cel. Tylko w tej kadencji przyznaliśmy ponad 4 tys. dotacji na montaż instalacji OZE, a łączna wysokość dofinansowania wyniosła 44,7 mln zł – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawski ratusz przypomina, że jednocześnie przez cały rok przyjmowane są wnioski o dofinansowanie likwidacji źródeł ogrzewania na paliwo stałe albo olej opałowy. Mieszkańcy Warszawy mogą otrzymać na ten cel dofinansowanie w wysokości nawet 70 proc. kosztów inwestycji.

Urząd m.st. Warszawy w innym programie dofinansowuje inwestycje polegające m.in. na likwidacji azbestu, podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacyjnej oraz na małej retencji. W tym przypadku czas na złożenie wniosku mija z końcem tego miesiąca.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.