REKLAMA
 
REKLAMA

KGHM kupił farmy fotowoltaiczne o mocy 50 MW

KGHM kupił farmy fotowoltaiczne o mocy 50 MW
Fot. Projekt Solartechnik

Należący do grupy Grenevia deweloper elektrowni fotowoltaicznych Projekt Solartechnik sprzedał wybudowane farmy fotowoltaiczne Grupie KGHM Polska Miedź.

KGHM Polska Miedź jest teraz właścicielem farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w Głogowie (woj. dolnośląskie), Gniewinie (woj. pomorskie) i Korytach (woj. łódzkie).

Wcześniej, w październiku 2023 r., KGHM kupił od Projekt Solartechnik farmę fotowoltaiczną Żuki w gminie Turek (woj. wielkopolskie) o mocy 5,2 MW. Obecna transakcja zakończyła więc proces sprzedaży ośmiu farm fotowoltaicznych z portfela Projekt Solartechnik jednemu z największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce.

REKLAMA

Transakcja za 210 mln zł

Łączna moc farm fotowoltaicznych, które KGHM zakupił od Projekt Solartechnik, wynosi niemal 50 MW. Wartość transakcji wyniosła około 210 mln zł. Umowa z KGHM zakłada, że spółki Grenevii z segmentu fotowoltaiki będą świadczyć posprzedażową usługę utrzymania farm fotowoltaicznych objętych transakcją.

– Zakończona przez KGHM transakcja stanowi pierwszy krok na drodze do realizacji ambitnej strategii transformacji energetycznej. To ważny kamień milowy, kładący podwaliny pod dalszy rozwój własnej bazy wytwórczej miedziowej spółki oraz kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł i uniezależnienia KGHM od wahań rynkowych cen energii – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM do spraw aktywów zagranicznych oraz produkcji.

Piotr Podgórski, dyrektor naczelny do spraw transformacji KGHM Polska Miedź S.A., podkreślił, że wprowadzając farmy fotowoltaiczne do swoich aktywów, spółka chce się zabezpieczyć przed zawirowaniami rynkowymi w sektorze energetycznym.

W procesie transakcyjnym sprzedaży portfela ośmiu farm fotowoltaicznych Projekt Solartechnik uczestniczyły firmy TDJ (w obszarze M&A), PwC (doradca transakcyjny) i kancelaria GNZ Legal (doradca prawny).

Strategia Projekt Solartechnik

Strategia Projekt Solartechnik na lata 2023-2027 zakłada dywersyfikację produktową i geograficzną, budowę szerokiego portfela projektów i ich sprzedaż. Firma chce równocześnie działać jako samodzielny wytwórca energii elektrycznej z własnym portfelem elektrowni (IPP). Powołała też własną spółkę obrotu energią – PST Trade.

REKLAMA

Projekt Solartechnik zdobywa doświadczenie na rynkach europejskich. Wcześniej ten deweloper i wykonawca farm PV odpowiadał za budowę farm fotowoltaicznych m.in. w Anglii, Belgii, Francji, Niemczech Rumunii i na Węgrzech. W Polsce spółka działa od 2012 r. Specjalizuje się w projektach fotowoltaicznych, farmach wiatrowych i energetyce przemysłowej. Oferuje możliwość zakupu gotowych projektów fotowoltaicznych i zielonej energii w formule cPPA. Obecnie portfel projektów OZE PST na różnych etapach rozwoju ma łączną moc około 4,1 GW.

Klimatyczne cele KGHM

Zakupione przez KGHM farmy fotowoltaiczne zapewnią około 2 proc. zapotrzebowania koncernu miedziowego na energię elektryczną. W ramach zielonej transformacji i przyjętej polityki klimatycznej KGHM koncern realizuje cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 i 2050.

Zakupione przez KGHM farmy fotowoltaiczne zapewnią około 2 proc. zapotrzebowania koncernu miedziowego na energię elektryczną. W ramach zielonej transformacji i przyjętej polityki klimatycznej koncern realizuje cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 i 2050.

Nadrzędnym celem KGHM w tym zakresie jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku w odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych tzw. Zakresu 1 – emisji bezpośrednich związanych przede wszystkim z działalnością produkcyjną spółki i Zakresu 2 – emisji pośrednich związanych z wykorzystaniem zakupionej na rynku energii elektrycznej i ciepła, przy maksymalnej możliwej ich redukcji. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji Zakresu 1 i 2 do 2030 roku o 30 proc. w stosunku do poziomu emisji z 2020 roku.

Emisje Zakresu 1 to emisje bezpośrednie związane przede wszystkim z działalnością produkcyjną spółki – w szczególności emisje z procesów hutniczych, emisje związane z wykorzystaniem paliw silnikowych przez pojazdy i maszyny górnicze w kopalniach oraz emisje związane z wytwarzaniem energii z własnych źródeł przy wykorzystaniu gazu ziemnego. Emisje Zakresu 2 to z kolei emisje pośrednie związane z wykorzystaniem zakupionej na rynku energii elektrycznej i ciepła.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

To chyba troche drogo kosztowalo, skoro wszystko z zakresu fotowoltaiki tak potanialo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA