REKLAMA
 
REKLAMA

Projekt Solartechnik dołożył 1 GW do portfela OZE

Projekt Solartechnik dołożył 1 GW do portfela OZE
fot. Projekt Solartechnik

Firma rozwijająca wielkopowierzchniowe instalacje fotowoltaiczne wdraża nową strategię biznesową na lata 2023–2027. Oprócz produktowej i geograficznej dywersyfikacji działalności Projekt Solartechnik zamierza powołać własną spółkę obrotu energią.

Projekt Solartechnik (PST) poinformował, że obecnie ma w swoim portfelu projekty na różnym etapie rozwoju – w Polsce i na rynkach zagranicznych – o łącznej mocy około 4,1 GW. W samym pierwszym kwartale 2023 roku wartość portfolio takich projektów zarządzanych przez spółkę wzrosła o 1 GW.

Na koniec marca br. łączna moc posiadanych warunków przyłączeniowych dla wszystkich rodzajów projektów PST wynosiła około 1,3 GW.

REKLAMA

Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad strategią rozwoju na najbliższe pięć lat. Projekt Solartechnik ma świetny zespół napędzany dobrą energią. Naszym celem jest zdobycie mistrzostwa, które rozumiemy jako doprowadzenie do maksymalizacji wartości grupy i wejście na podium czołowych europejskich spółek specjalizujących się w realizacji i inwestowaniu w odnawialne źródła energii – mówi Maciej Marcjanik, prezes PST.

Nowa strategia OZE

Strategię rozwoju na lata 2023–2027 firma przyjęła w maju br. Jej główne kierunki i założenia obejmują: dywersyfikację produktową i geograficzną, szeroki pipeline projektów, powołanie własnej spółki obrotu energią, sprzedaż projektów i jednocześnie działanie w formule samodzielnego wytwórcy energii elektrycznej z własnym portfelem elektrowni (IPP).

Wyrażone w liczbach cele spółki do końca 2027 roku to m.in.:

REKLAMA

  • zwiększenie wartości portfela PV do łącznej mocy 1500 MW projektów gotowych do budowy (RtB) na rynku polskim,
  • budowa łącznego portfela PV o mocy 1500 MW RtB na rynkach zagranicznych (wartości zawierają projekty na sprzedaż oraz własny portfel),
  • rozwój projektów magazynów energii o mocy 400 MW RtB,
  • development projektów wiatrowych o mocy 170 MW RtB, budowa własnego portfela farm PV (IPP) o łącznej mocy 844 MW,
  • powołanie spółki obrotu energią, sprzedaż 844 MW COD oraz zakontraktowanie PPA/cPPA z własnych farm o mocy 844 MW (IPP).

Dynamicznie się rozwijamy i dążymy do tego, aby model biznesowy Projekt Solartechnik był maksymalnie efektywny. W strategię działań wpisaliśmy stworzenie własnego portfela elektrowni słonecznych, zabezpieczonych systemem aukcyjnym oraz kontraktami PPA/cPPA – mówi Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży PST. – Własna spółka obrotu energią ułatwi nam zawieranie kontraktów PPA z klientami końcowymi oraz dostęp do rynku hurtowego. To na nim PST Trade będzie sprzedawać energię, a także obsługiwać projekty w ramach działalności grupy.

Obecnie PST jest na wstępnym etapie ekspansji zagranicznej. Poza Polską spółka rozwija działalność m.in. na rynkach niemieckim, francuskim, rumuńskim i hiszpańskim.

Grupa z dobrymi wynikami finansowymi

Projekt Solartechnik jest częścią Grupy Grenevia (Famur) i TDJ. W pierwszym kwartale 2023 roku przychody Grupy Grenevia wyniosły 370 mln zł, co jest wzrostem o 42 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku. Jednocześnie grupa osiągnęła zysk netto w wysokości 43 mln zł – o 19 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. EBITDA grupy wyniosła 104 mln zł i jest o 13 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Jak informuje Grenevia, na takie wyniki finansowe wpływ miały wszystkie segmenty grupy. Wysokie przychody to efekt przede wszystkim kontrybucji nowego segmentu e-mobilności (Impact) oraz wyższych przychodów w segmencie Famur, elektroenergetyki (Elgór+Hansen) i PV (PST).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA