Polski deweloper PV wchodzi na zagraniczne rynki

Polski deweloper PV wchodzi na zagraniczne rynki
Projekt Solartechnik

Projekt Solartechnik należy do największych deweloperów farm fotowoltaicznych w Polsce. Teraz firma z grupy Grenevia rozpoczyna zagraniczną ekspansję.

Projekt Solartechnik (PST) to jeden z największych i najdłużej działających deweloperów na polskim rynku fotowoltaicznym. Z raportu finansowego Grupy Grenevia, do którego należy PST, dowiadujemy się, że na koniec pierwszego półrocza 2023 r. łączna moc projektów fotowoltaicznych w jego portfelu wynosiła około 4,1 GW. W pierwszych sześciu miesiącach br. wzrosła o 380 MW.

Moc należących do spółki farm fotowoltaicznych, które zostały już przyłączone do sieci, wynosiła na koniec czerwca 133 MW i wzrosła o 42 MW względem końca zeszłego roku, a w budowie były farmy PV o mocy 144 MW.

REKLAMA

Nie tylko fotowoltaika

W raporcie za pierwszą połowę 2023 r. Grenevia podkreśla, że Projekt Solartechnik skupia się na dywersyfikacji portfolio w kierunku energetyki wiatrowej i magazynów energii.

Na koniec pierwszego półrocza br. PST posiadał w obszarze magazynów energii projekty o mocy 207 MW. Z kolei moc projektów wiatrowych z warunkami przyłączeniowymi wynosiła 15 MW.

Zagraniczna ekspansja

Polski deweloper równolegle do rozbudowy portfela projektów w Polsce wchodzi na kolejne zagraniczne rynki. Na razie najaktywniejszy jest w Niemczech, gdzie ma posiadać projekty o mocy około 580 MW będące na wczesnym etapie rozwoju.

Projekt Solartechnik będzie realizować inwestycje w PV także na innych zagranicznych rynkach. W tym celu zarejestrował spółki Projekt Solartechnik Romania S.R.L. w Bukareszcie, Projekt Solartechnik France SAS w Rouen oraz PST Spain w Madrycie. Na razie firma nie precyzuje, jakie cele chce osiągnąć na tych rynkach.

Z aktualizacji strategii przyjętej kilka miesięcy temu przez PST wynika, że do 2027 r. spółka zamierza w Polsce zgromadzić warunki przyłączenia i osiągnąć gotowość do budowy (RtB) projektów wiatrowych o mocy 170 MW, 400 MW w magazynach energii, a także 1,5 GW w projektach fotowoltaicznych. Podobny wynik chce osiągnąć poza rynkiem polskim.

EBITDA na minusie

W pierwszym półroczu 2023 r. przychody segmentu fotowoltaicznego w grupie Grenevia wyniosły 39 mln zł, co stanowiło wzrost o 13 mln zł względem analogicznego okresu zeszłego roku. Całość przychodów w tym segmencie pochodziła z rynku krajowego.

REKLAMA

Wynik operacyjny i EBITDA za pierwsze półrocze 2023 r. w segmencie PV wykazały stratę odpowiednio -6 mln zł i -3 mln zł. Jak tłumaczy Grenevia, jest to głównie efekt inwestycji PST w Polsce i na rynkach zagranicznych oraz wzrastających nakładów w portfel projektów.

Współpraca z Elgór+Hansen

W budowę farm fotowoltaicznych, które przygotował PST, zaangażowana była inna spółka z Grupy Grenevia – Elgór+Hansen, która zajmuje się dostawami stacji transformatorowych. Ta firma w pierwszej połowie 2023 r. pozyskała zamówienia warte 109 mln zł, w tym ponad 40 mln zł z sektorów niezwiązanych z branżą wydobywczą.

Elgór+Hansen zawarł z PST umowę na dostawę stacji transformatorowych dla farm fotowoltaicznych o wartości około 31 mln zł. Uruchomił także nową linię produkcyjną dla stacji transformatorowych w Zabrzu.

Pozostałe filary grupy Grenevia to firma Impact Clean Power Technology specjalizująca się w produkcji baterii i magazynów energii (jest w trakcie budowy fabryki baterii w Pruszkowie, której zdolności wytwórcze do 2027 r. mają sięgać 4 GWh), a także Famur, który staje się coraz aktywniejszy w obszarze serwisowania farm wiatrowych. W tym roku Famur przejął firmę Total Wind PL, która oferuje usługi instalacji turbin wiatrowych wraz z serwisem i wymianą głównych komponentów.

Sukcesywnie realizujemy strategię zrównoważonego rozwoju w Grupie Grenevia, czego przykładem jest akwizycja spółki Total Wind, która pozwoli segmentowi Famur znacząco zwiększyć zaangażowanie w m.in. działalność remontową przekładni turbin wiatrowych. Segment Elgór+Hansen natomiast rozpoczął dostawy produktów dla partnerów z sektora energetyki odnawialnej. Coraz więcej procesów w naszej organizacji wpisuje się również w zasady gospodarki obiegu zamkniętego. W czerwcu 2023 r. Grupa przystąpiła do United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes. Wszystkie te działania pokazują, że konsekwentnie zmierzamy zieloną drogą, którą ogłosiliśmy na początku bieżącego roku – mówi Beata Zawiszowska, prezes zarządu Grenevii.

Przychody Grenevii w górę

W pierwszej połowie 2023 r. Grenevia osiągnęła 781 mln zł przychodów (wzrost rok do roku o 42 proc.), miała 229 mln zł wyniku EBITDA (+20 proc.), a jej zysk netto wzrósł z 14 mln zł do 92 mln zł.

Na wzrost przychodów Grupy Grenevia w pierwszym półroczu 2023 r. – o 231 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. – złożyło się ich zwiększenie w segmentach: FAMUR (+15 proc. r/r), elektroenergetyka (+106 proc. r/r) i fotowoltaika (+50 proc. r/r), a objęcie konsolidacją segmentu e-mobilności dodało do przychodów grupy 125 mln zł.

W pierwszym półroczu br. wzrost przychodów dotyczył wszystkich segmentów biznesowych Grupy Grenevia. Intensywnie rozwijamy nasze spółki portfelowe, utrzymując wysoką rentowność na poziomie EBITDA wynoszącą 29 proc. Z kolei wysokość długu netto względem EBITDA utrzymuje się na bezpiecznym poziomie i pozwala nam wspierać rozwój naszych „zielonych inwestycji” – komentuje Beata Zawiszowska.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.