REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła największa farma fotowoltaiczna na Litwie

Ruszyła największa farma fotowoltaiczna na Litwie
fot. Nordic Solar

Na początku maja wschodni sąsiad Polski oficjalnie uruchomił park fotowoltaiczny o mocy 100 MWp. To największa jak dotąd farma PV w tym kraju.

Wielkoskalową farmę fotowoltaiczną na Litwie zbudował duński deweloper Nordic Solar. Instalacja powstała w regionie Moletai, około 70 km na północ od Wilna. Jest to nie tylko największa farma PV na Litwie, ale też największy projekt fotowoltaiczny zrealizowany przez Nordic Solar.

Park solarny w Moletai ma moc 100 MWp. Wolumen wytwarzanej energii elektrycznej odpowiadać ma rocznemu zużyciu około 28 tys. europejskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Projekt ten jest inwestycją w infrastrukturę energetyczną Litwy i powstał dzięki skutecznej współpracy między naszymi krajami w celu zwiększenia udziału energii odnawialnej w regionie. Jesteśmy dumni, że nasz nowy park solarny przyczyni się do rozwoju energetyki słonecznej i pomoże wspierać polityczne cele sektora energetycznego z korzyścią dla klimatu – skomentował Nikolaj Holtet Hoff, CEO Nordic Solar.

Farma położona jest na terenie pagórkowatym, duński inwestor wykorzystał dwustronne panele fotowoltaiczne.

Za kilka prawie połowa energii z OZE

Nowy wielkoskalowy park solarny ma się przyczynić do realizacji celu Litwy, jakim jest osiągnięcie niezależności energetycznej do 2050 r. Ten bałtycki kraj założył, że w nadchodzących dekadach będzie sukcesywnie zwiększał udział OZE w krajowym zużyciu energii. W 2020 r. energia odnawialna stanowiła 30 proc. miksu energetycznego Litwy, natomiast do 2030 r. udział ten ma się zwiększyć do 45 proc., a do 2050 r. – do 80 proc.

REKLAMA

Duński deweloper przy okazji otwarcia farmy fotowoltaicznej w Moletai przypomniał o kolejnych swoim projektach, który realizuje na Litwie.

Ta inwestycja nie jest jedyną inwestycją Nordic Solar na Litwie. Rozpoczęliśmy już fazę budowy elektrowni o mocy 80 MWp, a w latach 2026-2027 planujemy budowę jeszcze większej elektrowni – powiedział Nikolaj Holtet Hoff.

Obecna podczas otwarcia litewska wiceminister energii Daiva Garbaliauskaitė wskazała, że po rozpoczęciu produkcji energii elektrycznej w parkach solarnych Nordic Solar – w Moletai, Švenčionys i Jonava – krajowa moc zainstalowana farm PV wzrośnie aż o 9 proc.

Farma fotowoltaiczna w Moletai została podłączona do sieci w kwietniu br. we współpracy z operatorem Litgrid. Nordic Solar podpisał umowę z firmą Enefit należącą do Grupy Eesti Energia, która odkupi część energii elektrycznej generowanej przez park słoneczny.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA