REKLAMA
 
REKLAMA

Fotowoltaika zasili terminale paliw Grupy Orlen

Fotowoltaika zasili terminale paliw Grupy Orlen
Fot. Orlen

Orlen uruchomił w Ostrowie Wielkopolskim trzecią farmę fotowoltaiczną na terenie terminala paliw. Elektrownia fotowoltaiczna zapewni ponad połowę zapotrzebowania tego obiektu na energię elektryczną.

Ta inwestycja powiększyła portfel odnawialnych źródeł energii Grupy Orlen o kolejne 3,1 MW. Farma fotowoltaiczna w Ostrowie Wielkopolskim pozwoli uniknąć średnio 1,7 tys. ton emisji CO2 w skali roku. Ma zapewnić około 65 proc. zapotrzebowania terminala paliw na energię elektryczną.

Obok wielkoskalowych inwestycji w odnawialne źródła energii, które zasilają ogólnokrajową sieć, Grupa Orlen rozwija także mniejsze instalacje wspierające działanie własnej infrastruktury. Terminal paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest już trzecim obiektem, na którego terenie zainstalowano farmę fotowoltaiczną. Podobne instalacje działają już na terminalach Orlenu w Żurawicy (1,6 MW) i Sokółce (1,25 MW).

REKLAMA

Fotowoltaika w Grupie Orlen

Orlen podaje, że obecnie ma około 100 MW mocy zainstalowanej w 11 działających farmach fotowoltaicznych oraz mikroinstalacjach. 53 instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,45 MW zamontowane na stacjach paliw produkują rocznie około 1500 MWh czystej energii. Koncern uznaje fotowoltaikę za jeden ze swoich strategicznych kierunków rozwoju energetyki odnawialnej.

REKLAMA

Niebawem Orlen planuje rozpocząć budowę farmy fotowoltaicznej także na terenie płockiej rafinerii. Instalacja o mocy do 2 MW dołączy do już działającej farmy PV o mocy 4,8 MW, która wytwarza energię na potrzeby własne zakładu.

Fotowoltaika i kogeneracja

Na wybranych stacjach paliw Orlen prowadzi pilotażowy projekt innowacyjnego systemu, który dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu oraz magazynowania energii pozwala na odzyskiwanie energii cieplnej. Jest ona wykorzystywana m.in. do podgrzewania wody w łazienkach i myjniach. Wspomaga także pracę klimatyzacji i kurtyn powietrznych. System jest w stanie zaspokoić prawie całe zapotrzebowanie obiektów na energię.

Więcej o tym w artykule: Fotowoltaika i kogeneracja na stacjach Orlenu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA