REKLAMA
 
REKLAMA

Top 3 najwydajniejszych modułów PV na początku drugiego kwartału 2024

Top 3 najwydajniejszych modułów PV na początku drugiego kwartału 2024
Fot. AIKO

Kwietniowa odsłona rankingu najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych, który jest prowadzony przez portal TaiyangNews, po raz kolejny potwierdza przewagę technologiczną chińskiego przemysłu PV.

Publikowany co miesiąc ranking najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych pozwala obserwować rozwój rynku i efekty wyścigu poszczególnych producentów na drodze do wprowadzenia mocniejszych i wydajniejszych modułów PV.

Aby dany producent mógł zakwalifikować swój moduł fotowoltaiczny do rankingu, musi spełnić kilka kryteriów. Po pierwsze moduł musi mieć sprawność równą lub wyższą niż 21,5 proc. Po drugie moduł musi być dostępny w sprzedaży, a karta katalogowa określająca jego charakterystykę musi być dostępna na oficjalnej stronie internetowej producenta.

REKLAMA

Chińczycy zadomowili się na podium

Od kilkunastu miesięcy obserwujemy jeden główny trend. Trzy pierwsze pozycje są permanentnie zajęte przez chińskich producentów paneli fotowoltaicznych, a wśród nich praktycznie nie dochodzi do przetasowań. To pozwala wysnuć parę wniosków. Po pierwsze to Chińczycy wyznaczają od dłuższego czasu kierunek rozwoju technologii fotowoltaicznej i zdaje się, że będą go wyznaczać jeszcze przez długie lata. Po drugie – również wśród dziesiątek chińskich producentów modułów PV kształtuje się pewna hierarchia, na której szczyt z biegiem czasu będzie coraz trudniej dostać się nowym graczom.

W kwietniowym wydaniu rankingu TaiyangNews za najwydajniejszy moduł fotowoltaiczny (zgodnie z kryteriami oceny) uznany został – już 14. miesiąc z rzędu – Aiko Solar A610-MAH72Mw o mocy 620 W i sprawności 24 proc.

Wymiary modułu fotowoltaicznego Aiko Solar wynoszą 2278 x 1134 x 35 mm, a masa jest równa 28,2 kg. Panel został wykonany na bazie ogniw ABC (All-Back-Contact). Napięcie obwodu otwartego (Voc) to 53,69 V, prąd zwarciowy (Isc) wynosi 14,16 A, a wartości współczynnika temperaturowego mocy określono na -0,29 proc./st. C.

Zwycięski moduł fotowoltaiczny jest objęty 15-letnią gwarancją producenta oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która to po wspominanym okresie ma wynosić nie mniej niż 88,85 proc.

Drugie i trzecie miejsce również bez zmian

Tuż za modułem Aiko, także 14. miesiąc z rzędu, uplasował się moduł innego chińskiego producenta – LONGi LR5-72TH-600M o mocy 600 W i sprawności 23,2 proc. Jego wymiary wynoszą 2278 x 1134 x 30 mm, waży 27,2 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) określono na 52,81 V, prąd zwarciowy (Isc) na 14,46 A, a wartość współczynnika temperaturowego mocy wynosi -0,29 proc./st. C.

REKLAMA

Podobnie jak moduł PV Aiko, także i moduł LONGi objęty jest 15-letnią gwarancją producenta, lecz gwarancja na wydajność jest krótsza i wynosi 25 lat. Po tym okresie wydajność ma być nie mniejsza niż 88,9 proc.

Podium zamyka moduł fotowoltaiczny Huasun. To już 8. miesiąc z rzędu, kiedy HS-210-B132DS pozwala zająć chińskiemu producentowi trzecią pozycję w rankingu TaiyangNews. Ten panel ma moc 715 W i sprawność 23,02 proc. Jego wymiary wynoszą 2384 x 1303 x 35 mm i waży on 38,7 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 50,59 V, prąd zwarciowy to (Isc) 17,43 A, a wartości współczynnika temperaturowego mocy określono na -0,24 proc./st. C.

Produkt objęty jest 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która na koniec wspomnianego okresu ma wynosić minimum 88 proc. wartości początkowej.

Warto wspomnieć, że ostatnio zarówno LONGi, jak i Huasun ogłosiły kolejne postępy w zakresie podnoszenia sprawności swoich ogniw fotowoltaicznych. Możemy zatem w niedalekiej przyszłości spodziewać się wyższych sprawności nowych modułów i zmian w rankingu TaiyangNews.

Czy ktoś ma szansę pokonać Chińczyków?

Trendy rynkowe pokazują, że chińscy producenci nie ustają w rozwoju nowych technologii PV i podnoszeniu wyników sprawności dla swoich ogniw fotowoltaicznych, a w końcowym rezultacie dla gotowych modułów. Dochodzi nawet do sytuacji, w której dany producent ogłasza wyraźne pobicie własnego rekordu sprawności ogniwa kilka miesięcy po informacji o poprzednim rekordzie. Przykładem tego jest chiński LONGi, który niespełna cztery miesiące po informacji, że osiągnął rekordową sprawność dla ogniwa krzemowego wynoszącą 27,09 proc., w maju tego roku ogłosił nowy rekord wynoszący 27,3 proc. Jest to obecnie rekord świata w zakresie sprawności ogniwa PV wykonanego z krzemu.

Patrząc na kwietniowe zestawienie TaiyangNews, można jeszcze doszukać się niechińskich modułów fotowoltaicznych – chociażby takich producentów jak Maxeon, REC czy MeyerBurger. Panele tych producentów jednak wyraźnie ustępują sprawnością najlepszym produktom z Chin.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Canadian Solar rzeczywiście jest „niechiński”, tak samo jak Amerisolar…………. 😉

Artykuł tuż po publikacji już nieaktualny 😉 Wczoraj TaiyangNews opublikował nowe, majowe zestawienie, na którym szczególnie na podium są zmiany.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA