REKLAMA
 
REKLAMA

Nowy rekord świata sprawności ogniwa krzemowego

Nowy rekord świata sprawności ogniwa krzemowego
LONGi

Chiński producent po raz kolejny udoskonala swoją technologię ogniw fotowoltaicznych i ogłasza nowy rekord sprawności konwersji energii słonecznej.

O najnowszym rekordzie sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego poinformowała firma LONGi. Zgodnie z dostarczonymi informacjami chiński producent pobił własny rekord niespełna cztery miesiące po ustanowieniu poprzedniego wyniku.

Rekordzista w fotowoltaice krzemowej

Przypomnijmy, że poprzedni osiągnięty przez chińskiego producenta rekord dla sprawności ogniwa krzemowego wyniósł 27,09 proc. Obecnie nowy rekord świata ustanowiony przez LONGi to 27,30 proc. sprawności zmierzonej w warunkach laboratoryjnych dla ogniwa heterozłączowego z tylnym złączem (heterojunction back-contact, HBC).

REKLAMA

Uzyskany wynik został oficjalnie potwierdzony przez niemiecki instytut ISFH. Jak czytamy w komunikacie producenta, najnowszy rezultat to 17. przypadek ustanowienia przez LONGi rekordu świata w zakresie sprawności ogniw fotowoltaicznych od kwietnia 2021 r.

Oprócz posiadania rekordu w zakresie sprawności ogniwa krzemowego chiński producent jest również obecnym rekordzistą, jeżeli chodzi o sprawność ogniwa tandemowego (perowskitowo-krzemowego), która obecnie wynosi 33,9 proc. (ten wynik został ogłoszony przez LONGi w listopadzie 2023 r.).

 

REKLAMA

rekord świata ogniwo fotowoltaiczne Longi Solar
Longi Solar

Premiera modułu fotowoltaicznego Hi-MO 9

Wraz z udostępnieniem informacji o rekordzie świata dla krzemowego ogniwa fotowoltaicznego LONGi poinformowało o zamiarze wprowadzenia na rynek nowej serii modułów fotowoltaicznych Hi-MO 9, która ma bazować na drugiej generacji ogniw HPBC (Hybrid Passivated Back Contact).

Z dostępnych obecnie danych (nie opublikowano dotychczas oficjalnej karty katalogowej produktu) wiemy, że seria Hi-MO 9 ma oferować moduły o maks. mocy 660 W o sprawności wynoszącej maks. 24,43 proc., co jest jednym z najlepszych wyników w globalnym przemyśle PV. Jak podkreśla LONGi, moduł Hi-MO 9 został zaprojektowany z myślą o pracy w trudnych warunkach dużej wilgotności bądź zapylenia powietrza.

Najnowsze moduły chińskiego producenta mają być objęte 12-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność (której wartość na koniec okresu gwarancyjnego nie została jednak jeszcze udostępniona).

Na razie w sprzedaży dostępna jest seria modułów fotowoltaicznych LONGi Hi-MO 7, która oferuje moduł o mocy maks. 610 W i sprawności maks. 22,6 proc. Panele z tej serii są wykonane na bazie ogniw HPDC (Hybrid Passivated Dual-Junction Cell). Wymiary tych modułów to 2278 x 1134 x 30 mm, a masa 31,8 kg. Współczynnik temperaturowy mocy określono na -0,28 proc./st. C., co stanowi bardzo dobry wynik na tle konkurencji.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

0,21% więcej to faktycznie rekord stulecia. Żarówki wymienili i nie skalibrowali i oto rekord

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA