REKLAMA
 
REKLAMA

Columbusowi służy Czyste Powietrze

Columbusowi służy Czyste Powietrze
Dawid Zieliński

Jeden z liderów polskiego rynku fotowoltaicznego mocno odczuł spadek koniunktury na rynku dachowej fotowoltaiki po zmianie systemu rozliczeń prosumentów. Teraz Columbus informuje o wyraźnej poprawie swoich wyników finansowych.

Ostatnie 3 lata Columbus Energy kończył ujemnymi wynikami netto. Najgorszy był dla spółki rok 2022, gdy następowała zmiana systemu rozliczeń prosumentów, co spowodowało duży spadek inwestycji w dachowe instalacje PV w Polsce. Columbus zanotował wówczas niemal 111,9 mln zł straty netto. W ubiegłym roku Columbus zmniejszył stratę, ale i tak była ona nadal wysoka (-62,9 mln zł).

Zarząd spółki zareagował na brak rentowności restrukturyzacją i weryfikacją modelu biznesowego. Teraz Columbus pochwalił się niezłymi wynikami finansowymi za pierwszy kwartał 2024 r., który spółka zakończyła na plusie.

REKLAMA

W minionym kwartale Columbus Energy miał 76 mln zł przychodów, a wynik EBITDA wyniósł 12 mln zł wobec 2,6 mln zł w analogicznym okresie 2023 r. Spółka mocno poprawiła też wynik netto, wypracowując zysk 7,2 mln zł wobec straty (-13,2 mln zł) w analogicznym okresie 2023 r.

Columbus informuje, że na poprawę jego wyników w pierwszym kwartale br. miało wpływ ograniczenie kosztów stałych oraz wzrost marżowości produktów, mimo że przychody były niższe od osiągniętych w pierwszym kwartale 2023 r., kiedy wypracowano sprzedaż wyższą o 42 mln zł.

Ponad 4 tys. umów w Czystym Powietrzu

W poprawie wyników finansowych Columbusowi pomaga większe zaangażowanie w inwestycje realizowane w ramach programu Czyste Powietrze, który pozostaje obecnie głównym krajowym programem dotacji dla właścicieli domów oferowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wobec braku naboru z programu Mój Prąd, który napędzał w ostatnich latach rynek domowej fotowoltaiki w Polsce.

Zarząd Columbusa podkreśla, że spółka od 4 miesięcy rozwija sprzedaż instalacji dofinansowanych z programu Czyste Powietrze. W przypadku 1/3 tych umów Columbus miał już złożyć wnioski o dotacje do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a pierwsze realizacje planowane są w trzecim kwartale tego roku.

Mamy ambicję być liderem w realizacji programu Czyste Powietrze. Tak jak podczas boomu na fotowoltaikę potrafiliśmy zrealizować rekordowe ilości umów i montaży, tak dzisiaj jesteśmy gotowi zrealizować to wyzwanie. To będzie ciekawy i – mamy nadzieję – bardzo dobry rok dla firmy Columbus. Niewykluczone, że najlepszy w historii – zapowiada Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

REKLAMA

Columbus zarobi na sprzedaży projektów

Podsumowując miniony kwartał, zarząd Columbusa podkreśla zawarcie umów z międzynarodowymi spółkami energetycznymi, m.in. z Grupy Engie, Grupy DTEK, GoldenPeaks Capital czy portugalskim gigantem EDP.

W ostatnich tygodniach Columbus informował o podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży dużego projektu magazynu energii. Została ona zawarta ze spółką związaną z ukraińską grupą energetyczną DTEK. W poprawie kondycji finansowej Columbusa powinna pomóc także umowa sprzedaży 30 projektów farm fotowoltaicznych zawarta z deweloperem GoldenPeaks Capital.

Z kolei na początku roku Columbus informował o sprzedaży kolejnego pakietu projektów fotowoltaicznych spółce Engie Zielona Energia związanej z francuską grupą energetyczną Engie. Więcej na te temat w artykule: Columbus zarobi 50 mln zł na farmach fotowoltaicznych.

W tym tygodniu spółka kierowana przez Dawida Zielińskiego ogłosiła współpracę z firmą EDP Energia Polska należącą do portugalskiego koncernu energetycznego EDP, z którą przygotuje projekty kolejnych farm fotowoltaicznych.

Efekty tych działań nie są jeszcze ujęte w wynikach finansowych za pierwszy kwartał br., bo środki z tegorocznych transakcji z Grupą DTEK, Golden Peaks Capital i kontraktu z Grupą EDP dopiero się pojawią, podobnie jak te ze sprzedaży bądź refinansowania działających farm. Nie widać też w tym sprawozdaniu realizacji wygranych przetargów w Czechach czy zwiększonej sprzedaży magazynów energii, bo na te popyt pojawi się po uruchomieniu kolejnej edycji programu Mój Prąd, a wyniki zostaną ujęte w kolejnych kwartałach – tłumaczy Dawid Zieliński.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zarobi 50 mln na sprzedaży projektów PV? Czy uzyska przychodu?
Jeśli dostanie 50mln na sprzedaży projektów PV do koszt średniego projektu to około 3mln na jedne mega, więc jesli są to już wybudowane projektu to 12×3 daje 36 mln. Czyli zarobku jest jakieś 10 mln, pytanie czy faktycznie zarobili 50 mln na tych paru mega jeśli tak jest to jakiś kosmiczny wynika. zgaduje po prostu, że dziennikarz pomylił zarobek z przychodem. Czyli 50 mln to wartość sprzedaży nie zarobionych pieniędzy. Biorąc pod uwagę, że to spółka giełdowa to proponuję redaktorom jeśli jest tak jak mówię ruszyć zacne 4 literki i to poprawić bo inwestorzy mogą oskarżyć o manipulowanie rynkiem, jeśli na koniec się okaże, że gram w zielone ma umowę sponsorską z Columbusem to nie dość, że manipulowanie rynkiem to jeszcze czerpanie z tego korzyści, a to już jest zachacza o prokuratora/KNF. Oczywiście to tylko moje domysły i temat warty wyjaśnienia. Więc reasumują zarobi 50 mln na projektach pv czy je sprzedał za 50 mln

Columbus i Czyste powietrze. Widziałem umowę , wymiana 3 okien za 43 tysiące. Tną frajerów aż furczy. Czasami się zastanawiam czy w Fundaszach idioci pracują czy w łapę biorą?

Ucieli prowizje pracownikom, nie zapłacili za montaże ekipom, nie wykonują napraw gwarancyjnych na pompach to i hajs się zgadza. Praca w tym czymś to najgorsze co miałem w mojej karierze

Nie polecam nikomu tej firmy! Kłamczuchy – nie wywiązują się z umowy gwarancyjnej, serwis na gwarancji tylko odpłatnie, w niczym nie widzą problemu bo przez tel zawsze wszystko im działa. A szczytem bezczelności jest wciskanie mi kitu, że na podwórku mam drzewo które zasłania panele… Chyba w końcu wejdziemy na drogę sądową

A w oficjalnych wynikach ogłoszonych na GPW jest strata netto -9,7 mln zł. To skąd autor tego artykułu wziął info o zysku netto 7,2 mln zł?

jeszcze czytelnik 01-06-2024 20:54

Nie mogę patrzeć na tego faceta ze zdjęcia. Przestańcie go tyle lansować, albo ja przestanę odwiedzać ten portal. Wiem, że nic dla szanownej Redakcji nie znaczę, ale jestem przekonany, że takich jak ja jest wielu.

🙂 żal zadek ściska 🙂

pozdrawiam was ciule

COLUMBUS prowadzi prowadzi politykę oszukiwania swoich klientów w ramach prawa.
Np wykonując instalację 10.2023 nie otrzymaliśmy dofinansowania z mój prąd 5.0
Może dlatego wyszli na plus, robiąc takie wałki.
A ceny horendalne i jeszcze ściema z magazynami energii.

@369 – że Columbus ma problemy z uczciwością to prawda, ale jak byłeś łosiem to sam sobie jesteś winien. Po pierwsze, po co skorzystałęś z usług tak drogiej firmy, po drugie to nie Columbus wypłaca dofinansowanie i nie Columbus jest odpowiedzialny za jego wypłatę. Jak wysłałeś wniosek po wygaśnięciu programu, to do kogo masz pretensje?

Dawid Zieliński 03-06-2024 11:20

Nazywam się Dawid Zieliński. Nie życzę sobie, powtarzam, nie życzę sobie takich komentarzy.

Zarobili może podpisując umowy potem zero kontaktu i nieodbierajom telefonów oszuści wyłudzacze danych

@Dawid Zieliński – nazywam się Bond, James Bond. Jakich komentarzy sobie nie życzysz? Tych ludzi piszących prawdę?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA