REKLAMA
 
REKLAMA

Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne

Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne
fot. Columbus Energy

Columbus Energy poinformował o sprzedaży kolejnego pakietu projektów farm fotowoltaicznych. Spółka podpisała umowę przedwstępną z nabywcą. 

Transakcja dotyczy sprzedaży 30 projektów farm fotowoltaicznych, które rozwija 19 spółek zależnych z grupy Columbus Energy. Drugą stroną podpisanej wczoraj (9 maja) umowy przedwstępnej jest spółka Nyx Renewable Energy z grupy GoldenPeaks Capital (GPC).

Łączna moc projektów farm fotowoltaicznych objętych transakcją wynosi 28,077 MW. Mają one wydane warunki przyłączeniowe i są na etapie gotowości do budowy (RtB).

REKLAMA

Postanowiliśmy sprzedać część naszych projektów farmowych, stworzonych i dewelopowanych w Columbus. Staramy się, aby aktywa te zyskiwały na wartości, dlatego gdy zdarza się oferta biznesowa, która wpływa na rozwój grupy, chętnie z niej korzystamy. GoldenPeaks Capital jest funduszem specjalizującym się w budowie i eksploatacji projektów fotowoltaicznych, co daje gwarancję zrealizowania tych projektów na najwyższym, profesjonalnym poziomie – mówi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Po ustaleniu ostatecznych warunków sprzedaży transakcja ma być zrealizowana w kilku transzach.

Mniejsze przychody za 2023

Ubiegły rok Columbus zamknął z dużo mniejszymi przychodami niż rok i dwa lata wcześniej (433 mln zł w 2023 vs 595,2 mln zł w 2022 oraz 736,6 mln zł w 2021). Spółka poprawiła jednak wskaźniki rentowności, do czego miała się przyczynić restrukturyzacja działalności. W 2022 r. zanotowała jeszcze ujemny wynik EBITDA (-54,1 mln zł), natomiast w 2023 r. osiągnęła wynik na poziomie 971 tys. zł. Cały rok zakończył się jednak dla Columbusa stratą netto. Więcej na ten temat w: Columbus znowu zmniejszył przychody, ale poprawił wynik EBITDA.

Transakcja sprzedaży farm PV na rzecz GPC nie jest pierwszym takim ruchem Columbus Energy na polskim rynku. Plany sprzedaży rozwijanych elektrowni fotowoltaicznych spółka zapowiedziała w pierwszej połowie 2022 r. Pod koniec 2022 r. podpisała z firmą Engie Zielona Energia umowę sprzedaży portfela farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW. Wartość transakcji opiewała na ponad 97 mln euro. Sprzedaż odbyła się w kilku transzach i zakończyła w roku 2023.

REKLAMA

Z kolei w marcu br. Columbus informował o umowie sprzedaży dużego projektu magazynu energii inwestorowi związanemu z ukraińską grupą energetyczną DTEK.

Aktywność GPC w Polsce

Kupujący projekty farm PV od Columbusa fundusz GoldenPeaks Capital specjalizuje się w budowie i eksploatacji systemów fotowoltaicznych. Ma ponad 15-letnie doświadczenie w strukturyzacji projektów energetycznych o łącznej mocy ponad 6 GW.

GoldenPeaks Capital od kilku lat działa w Polsce. Trzy lata temu portfel projektów GPC w naszym kraju obejmował niecałe 90 MW. W 2022 r. fundusz rozpoczął intensywne przejęcia projektów fotowoltaicznych w Polsce.

Energię produkowaną przez farmy fotowoltaiczne GPC sprzedaje także w ramach umów PPA (Power Purchase Agreement). W tym roku firma informowała o zawarciu umowy PPA z siecią Auchan Polska. Kontrakt przewiduje 12-letnie dostawy energii elektrycznej z farm PV należących do GPC. Kolejnym odbiorcą, który w tym roku zakontraktował odbiór zielonej energii od GPC, jest koncern Google. Na podstawie umowy PPA Google ma zapewnione 10-letnie dostawy energii z farm fotowoltaicznych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Nie mogę patrzeć na tego cwaniaczka.

Tak się zachowuje podmiot, który ma problemy finansowe….?????

Ten Pan nigdy nikogo nie zwolnił.On uwalnia ludzi na rynek pracy..Większej bezczelności nie słyszałem.Top.Nsjdrozsze instalację na rynku na średnim sprzęcie

Powinni zakazać montażu farm fotowoltaicznych bezpośrednio na gruntach. Ile to się pola i lasu marnuje! Panele powinny być tylko na dachu! Ale nie dadzą przecież zarobić prostym ludziom bo lobby dorwało się do żyły złota. Zlikwidowali ludziom upusty a jeszcze pewnie coś utrudnią. Prawda jest taka że w słoneczne dni za dużo jest energii i nie mają już co z tym zrobić… Ekologom to jakoś nie przeszkadza że tyle gruntów ulega degradacji? Bo są na pasku lobbystów.

Coś mi się wydaje że Donek nie pokocha oze i prosumentów, teraz z Kluską wymyślają szwindel jak tutaj energetyke opędzlować swoim mocodawcom-niemcom, wistraki najlepiej wcisnąć, zapłacić im-simensowi za postawienie, a następnie polaczki będą płacić przez 20lat za zielony-prąd chorendalne piniodzę! Deal wspaniały dla niemców! Zielony Wał !

konkurent z Tarnowa 11-05-2024 22:00

Ja tam bardzo lubię firmę Columbus, życzę każdemu takiego konkurenta.

Sprzedają, bo fotowoltaika przestaje przynosić zyski. Nadwyżki prądu powodujące ujemne ceny, wyłączenia farm przez ZE, to nie są prorozwojowe czynniki.

Może wreszcie popłaci zobowiązania 🙂

Okazja biznesowa czy konieczność spłaty długów?

Dziwi mnie że nadal znajdą się umungi którzy kupują akcję tego trupa.

Niech Columbus zacznie wreszcie spłacać swoje długi w bankach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA