Qcells wdroży nową technologię ogniw fotowoltaicznych

Qcells wdroży nową technologię ogniw fotowoltaicznych
Qcells

Qcells nawiązał współpracę z firmą Lumet, która jak sama o sobie pisze, oferuje najprostszą w przemyśle PV i najtańszą technologię metalizacji ogniw fotowoltaicznych, pozwalającą zwiększyć efektywność produkcji energii elektrycznej. 

Lumet to firma z siedzibą główną w Izraelu, tam również ma swoje centrum badawczo-rozwojowe (R&D). Specjalizuje się w technologii metalizacji ogniw fotowoltaicznych, czyli nakładaniu na ogniwo cienkich ścieżek odpowiedzialnych za przewodzenie ładunku elektrycznego wytworzonego w wyniku efektu fotowoltaicznego.

Kosztowny proces

Jak wskazuje Lumet, proces metalizacji ogniw jest jednym z największych kosztów produkcyjnych prowadzących do wytworzenia gotowego ogniwa fotowoltaicznego. Od lat poszczególni producenci w ramach swoich działów R&D starają się opracowywać techniki nakładania coraz cieńszych ścieżek przewodzących, chcąc zmniejszyć ilości zużywanego materiału (redukcja kosztów), a także zwiększyć efektywność (im mniejsza powierzchnia ścieżek przewodzących, tym większa powierzchnia właściwa ogniwa PV i wynikowo szansa na wyższą wydajność).

REKLAMA

Obecnie szacuje się, że przy wykorzystaniu technologii sitodruku ścieżki mają szerokość około 20 µ (mikronów).

Nawet 4-krotna redukcja szerokości

Izraelski Lumet dzięki swojej technologii ma umożliwiać bardzo efektywne nakładanie ścieżek przewodzących na ogniwa fotowoltaiczne przy zachowaniu znacząco mniejszej powierzchni zajmowanej przez materiał przewodzący. Otóż zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Lumet technologia firmy pozwala na nakładanie ścieżek o szerokości 5 µ, co prowadzi do redukcji kosztów produkcyjnych i wyższej wydajności.

 

technika produkcji ogniwa fotowoltaicznego
Lumet

 

Technologia Lumet jest opatentowana. Zdolność produkcyjna wynosi nawet 10 tys. ogniw na godzinę, co – jak twierdzi izraelska firma – gwarantuje pozycję litera w tym obszarze.

REKLAMA

Qcells zbadał potencjał

Zgodnie z publikowanymi materiałami prasowymi firma Hanwha Qcells, należąca obecnie do południowokoreańskiego konglomeratu Hanwha Group, zdecydowała się jako pierwsza na świecie firma z branży PV na wdrożenie technologii Lumet w swoich liniach produkcyjnych.

Jak twierdzi przedstawicielka Qcells, cytowana w portalu PV Magazine, decyzja o współpracy z Lumet została podjęta na bazie długich ocen i testów rozwiązania. Wnioski z przeprowadzonych badań miały wskazywać, że izraelska technologia może przyczynić się do opracowywania tańszych, a jednocześnie wydajnych i szeroko dostępnych ogniw PV.

Nie wiemy jeszcze, kiedy mogą pojawić się pierwsze moduły wykonane z wykorzystaniem nowego ogniwa Hanwha Qcells.

Co ciekawego w ofercie Qcells?

Obecnie firma z siedzibami w Niemczech i Korei Południowej wzbogaca moduły fotowoltaiczne i domowe magazynu energii o rozwiązania do zarządzania energią elektryczną.

W obszarze rezydencjalnych modułów PV jedną z najnowszych serii jest ta o nazwie Q.TRON BLK M-G2+. Zawiera ona wyłącznie czarne moduły wykonane na bazie monokrystalicznych ogniw Q.ANTUM NEO (półcięte). Najmocniejszy przedstawiciel serii ma moc 430 Wp i oferuje 22 proc. sprawności. Jego wymiary, jak na moduł do zastosowań domowych przystało, są niewielkie i wynoszą 1722 z 1134 x 30 mm przy masie 21,2 kg.

Produkt objęty jest 25-letnią gwarancja produktową oraz 25-letnią gwarancją na wydajność pracy. Po wspomnianym okresie ma ona wynosić nie mniej niż 90,58 proc. wartości początkowej. To zdecydowanie stawia całą serię Q.TRON BLK M-G2+ w czołówce pod kątem tego parametru.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.