Na rynek trafią panele fotowoltaiczne o rekordowej sprawności

Na rynek trafią panele fotowoltaiczne o rekordowej sprawności
LONGi

Nowa seria paneli fotowoltaicznych chińskiego producenta LONGi wykorzystuje ogniwa Hybrid Passivated Back Contact (HPBC) i obejmuje 8 wersji mocowych. Zastosowana obudowa wykonana z podwójnej szyby ma umożliwiać stosowanie nowych modułów w najbardziej wymagających środowiskach.

Hi-MO 9, czyli najnowsza seria paneli fotowoltaicznych chińskiego producenta LONGi, jest przeznaczona przede wszystkim do dużych projektów, szczególnie dla instalacji naziemnych.

Co kryje w środku?

Producent oferuje aż 8 wariantów mocowych – począwszy od 625 W, a skończywszy na 660 W (gradient mocy co 5 W). Zakres sprawności poszczególnych modułów waha się od 23,1 proc. w przypadku wersji 625 W do 24,4 proc., czyli flagowej jednostki.

REKLAMA

Pozostałe najważniejsze parametry elektryczne (w warunkach STC) najmocniejszej jednostki przedstawiają się następująco: wartość napięcia obwodu otwartego (Voc) wynosi 54 V, prąd zwarciowy (Isc) to 15,41 A, a współczynnik temperaturowy mocy producent określił na -0,26 proc./st. C, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle konkurencji.

Nowy moduł fotowoltaiczny LONGi ma wymiary 2382 x 1134 x 30 mm i waży 33,5 kg. Jak wspomina producent, seria modułów Hi-MO 9 jest przeznaczona głównie do instalacji naziemnych. Dzięki zamknięciu ogniw fotowoltaicznych między dwiema warstwami hartowanego szkła o grubości 2 mm nowe moduły LONGi mają być szczególnie odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Ulepszona technologia ogniw

Seria paneli fotowoltaicznych Hi-MO 9 została opracowana na bazie nowych ogniw wykonanych w technologii HPBC (Hybrid Passivated Back Contact), czyli hybrydowych ogniw z pasowanym tylnym stykiem. W przeciwieństwie do większości tradycyjnych ogniw w przypadku tych wykonanych w technologii HPBC metalowe styki są schowane w tylnej części ogniwa. To zwiększa powierzchnię właściwą absorbcji promieniowania słonecznego.

Dodatkowo w technologii HPBC nowatorska ma być sama struktura ogniwa, choć w komunikatach LONGi nie znajdujemy dokładniejszego wytłumaczenia zastosowanych w tym zakresie zmian. Jednakże z dostępnych w sieci informacji można wywnioskować, że HPBC jest pewnym rozszerzeniem technologii IBC (Interdigitated Back Contact) – którą w swoich modułach stosuje m.in. Maxeon – o rozwiązania związane z technologią TOPCon.
.

REKLAMA

.
Seria modułów fotowoltaicznych Hi-MO 9 jest objęta 12-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która na koniec wspomnianego okresu ma wynosić nie mniej niż 88,85 proc. wartości początkowej (mniej niż 1 proc. degradacji w pierwszym roku, a następnie poniżej 0,35 proc./rok do końca okresu gwarancyjnego).

Rekordowa sprawność ogniwa HBC LONGi

Mniej więcej w momencie ogłaszania nowej serii modułów Hi-MO 9 chińskie LONGi poinformowało również o ustanowieniu nowego rekordu sprawności dla krzemowego ogniwa fotowoltaicznego, o czym informowaliśmy w portalu.

Według informacji z początku kwietnia nowy rekord świata sprawności ogniwa krzemowego wyniósł 27,30 proc. w warunkach laboratoryjnych i został osiągnięty na ogniwie heterozłączowym HBC (heterojunction back-contact).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.