REKLAMA
 
REKLAMA

Onde ma umowy na budowę farm PV za ponad 56 mln zł

Onde ma umowy na budowę farm PV za ponad 56 mln zł
Fot. Gramwzielone.pl ©

Spółka Onde specjalizująca się w generalnym wykonawstwie farm wiatrowych i fotowoltaicznych podpisała ze spółkami celowymi z Grupy Luneos Green Energy umowy na wykonanie robót budowlanych dla powstających farm fotowoltaicznych. 

Łączna wartość trzech umów zawartych przez Onde opiewa na około 56,3 mln zł. Podpisane zostały z należącymi do Luneos Green Energy (LGE) spółkami: LGE PV Gostynin 1, LGE PV Gostynin 2 i LGE PV 5.

Umowa z LGE PV Gostynin 1 dotyczy budowy farmy fotowoltaicznej, której moc zainstalowana wyniesie 10,43 MW. Wartość kontraktu to 11,2 mln zł. Druga umowa, zawarta ze spółką LGE PV Gostynin 2, przewiduje budowę farmy PV mocy 18,82 MW. Wartość tej umowy wynosi 19,8 mln zł. Trzecia umowa została zawarta z LGE PV 5 i obejmuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 22 MW. W ramach tego kontraktu Onde zarobi 25,3 mln zł. Umowy nie obejmują dostaw modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Zakończenie prac budowlanych przy dwóch pierwszych inwestycjach przewidziano na luty 2025 r., a przy trzeciej – na marzec 2025 r.

Nie są to pierwsze umowy Onde ze spółkami celowymi z Grupy Luneos Green Energy. Niedawno Onde poinformowało o zawarciu czterech umów z LGE na wykonanie robót budowlanych na farmach fotowoltaicznych. Łączna moc instalacji wyniesie 32 MW, a największa farma PV osiągnie moc 16 MW. Wartość kontraktów opiewa łącznie na około 30,3 mln zł netto. Więcej na ten temat w artykule: Spora umowa na wykonanie farm PV w Polsce.

Rozwój projektów fotowoltaicznych Onde

Onde jest jednym z największych wykonawców infrastruktury dla sektora OZE w Polsce – szczególnie farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Nie tylko realizuje projekty dla zewnętrznych inwestorów, ale także prowadzi własny dewelopment. W ubiegłym roku Onde sprzedało pierwsze farmy fotowoltaiczne ze swojego portfela deweloperskiego za 75 mln zł z zamiarem przeznaczenia środków na realizację kolejnych elektrowni.

W pierwszym kwartale br. spółka sprzedała trzy kolejne projekty fotowoltaiczne i jeden wiatrowy o łącznej mocy 60,5 MW. Ostatnio Onde poinformowało o zawarciu umowy zakupu 100 proc. udziałów w spółce celowej, która jest właścicielem dużego projektu PV.

Onde rozpoczęło także budowę największego jak dotąd projektu z własnego portfela – parku PV Lewałd Wielki o mocy 32 MW. Koszt budowy sięgnie 85 mln zł netto, a termin realizacji przewidziano na drugi kwartał 2025 r.

REKLAMA

Spółka przewiduje podwojenie portfela deweloperskiego do poziomu 1,6-1,8 GW w perspektywie 2-3 lat.

Głównym akcjonariuszem Onde jest Erbud (60,67 proc.). Spółka notowana jest na giełdzie od lipca 2021 r. i wchodzi w skład indeksu sWIG80.

Kompleksowe usługi Luneos

Luneos Green Energy to polski dostawca rozwiązań transformacji energetycznej dla klientów biznesowych i finansowych w formule usługowej (as a service). Takie rozwiązanie przeznaczone jest dla firm, które chcą zmniejszyć swój ślad węglowy, nie ponosząc wysokich nakładów inwestycyjnych.

Luneos oferuje kompleksową usługę przygotowania, opracowania, realizacji i obsługi serwisowej szerokiej gamy produktów, m.in. instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i instalacji kogeneracyjnych.

Długoterminowy plan spółki zakłada wybudowanie instalacji o mocy wytwórczej ponad 1 GW. Luneos Green Energy planuje bowiem stać się niezależnym producentem energii elektrycznej pozyskiwanej wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Ma w tym pomóc budowa zdywersyfikowanego portfela obejmującego lądowe farmy wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne. Na początku roku na rozwój planowanych projektów PV i wiatrowych o łącznej mocy 167 MW LGE otrzymał pakiet długoterminowego finansowania dłużnego w euro od szwedzkiego inwestora P Capital Partners (PCP). Więcej o tym w artykule: Polska firma pozyskała finansowanie na odnawialne źródła energii.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA