REKLAMA
 
REKLAMA

Spora umowa na wykonanie farm PV w Polsce

Spora umowa na wykonanie farm PV w Polsce
fot. Onde

Spółka Onde zawarła cztery umowy o znaczącej wartości na wykonanie robót budowlanych na farmach fotowoltaicznych. Jedna z nich przewiduje wykonanie prac do końca tego roku. 

Onde SA zajmuje się wykonaniem farm fotowoltaicznych w formule EPC (Engineering, Procurement, Construction – projektowanie, zaopatrzenie, budowa). Firma 11 maja br. zawarła cztery umowy ze spółkami celowymi z Grupy Luneos Green Energy. Obejmują one wykonanie robót budowlanych – bez dostaw modułów – dla farm fotowoltaicznych.

Pierwsza umowa zawarta została ze spółką LGE PV Poręba – na wykonanie farmy PV o mocy 7 MW. Druga, podpisana z Solar Energia 7, dotyczy farmy PV o mocy 6 MW. Trzecią umowę Onde zawarło ze spółką LGE PV 2 na wykonanie składającej się z trzech jednostek farmy PV o mocy 3 MW. Natomiast czwarta umowa, podpisana ze spółką Sun 1, obejmuje budowę farmy o mocy 16 MW składającej się z dwóch jednostek.

REKLAMA

Wartość umów

Łączna wartość zawartych umów wynosi około 30,3 mln zł netto, w tym za wykonanie największej farmy fotowoltaicznej – o mocy 16 MW – Onde otrzyma około 12,8 mln zł netto.

Warunki w przypadku każdej z zawartych umów są takie same, przewidziano jedynie różne terminy wykonania fam PV. Najpóźniejszy termin realizacji – 17 lutego 2025 r. – przewidziano dla największej farmy fotowoltaicznej. Najwcześniej – do końca 2024 r. – ma być wykonana najmniejsza farma, o mocy 3 MW, rozwijana przez LGE PV 2. Pozostałe dwie instalacje według umowy powstaną w terminach: do 3 stycznia 2025 r. – farma o mocy o mocy 7 MW (LGE PV Poręba), do 21 stycznia 2025 r. – farma o mocy 6 MW (Solar Energia 7).

Płatności z umów realizowane będą na podstawie faktur po osiągnięciu kamieni milowych. W kontraktach przewidziano kary umowne, m.in. za ewentualne opóźnienie w realizacji przedmiotu umowy oraz odstąpienie od umowy z przyczyn zależnych od Onde.

Dobre wyniki finansowe Onde

W raporcie finansowym za ubiegły rok Onde informowało o utrzymaniu przychodów na podobnym poziomie jak rok wcześniej. Jednocześnie deweloperowi udało się wypracować wyższe zyski.

REKLAMA

W 2023 r. przychody Onde wyniosły 1,084 mld zł, natomiast zysk netto osiągnął poziom 33,39 mln zł. Rok wcześniejszy spółka zamknęła z zyskiem w wysokości 7,17 mln zł. Więcej na ten temat w artykule: Onde ze sporym wzrostem zysków w 2023.

Także początek 2024 r. był dla spółki bardzo udany. W pierwszym kwartale osiągnęła ona ponad 168 mln zł przychodów, 22,1 mln zł zysku operacyjnego i 17,4 mln zł zysku netto. Jak podaje, kluczowy wpływ na te wyniki miała sprzedaż projektów własnych OZE: farm fotowoltaicznych Jawor i Jelenia Góra I i II oraz farmy wiatrowej Szybowice. Łączna moc sprzedanych projektów to 60 MW.

W pierwszym kwartale z dużą dynamiką i niemałym sukcesem rozwijaliśmy strategię Develop-Build-Sell, którą wdrażamy od kilku lat. Nie tylko wygenerowaliśmy zapas gotówki z komercjalizacji projektów deweloperskich, ale również zapewniliśmy sobie kontrakty wykonawcze na ich dokończenie – komentował Paweł Średniawa, prezes Onde.

Obecnie firma ma w portfolio deweloperskim projekty o łącznej mocy około 280 MW na etapie pozwolenia na budowę. Niedawno (9 maja) zarząd Onde poinformował o rozpoczęciu budowy parku fotowoltaicznego Lewałd Wielki o mocy 32 MW. To jak dotąd największy projekt z portfolio deweloperskiego spółki. Koszt budowy wyniesie 85 mln zł netto, a termin realizacji to drugi kwartał 2025 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

800 tys za 1 MW farmy? To chyba sama robocizna a graty dostarcza inwestor.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA