RWE może zgłosić do aukcji projekty fotowoltaiczne

RWE może zgłosić do aukcji projekty fotowoltaiczne
Farma fotowoltaiczna o mocy 16 MW w miejscowości Visonta na Węgrzech. Fot. RWE

Oprócz realizowanych dotychczas w naszym kraju inwestycji wiatrowych RWE chce rozwijać w Polsce również projekty fotowoltaiczne, które może zgłosić do pierwszych aukcji dla OZE.

W wywiadzie dla wnp.pl Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska, informuje, że decyzja o inwestycjach w PV została podjęta na poziomie grupy RWE, w konsekwencji inwestycjami w energetykę słoneczną zainteresowany jest również polski oddział RWE Renewables Polska.

Gdybyśmy się zdecydowali na te inwestycje to byłby to zupełnie odrębny biznes niż prowadzony w obszarze fotowoltaiki przez RWE Polska – zapewnia Robert Macias, dodając, że jak na razie RWE Renewables Polska nie posiada jeszcze projektów fotowoltaicznych na polskim rynku.

REKLAMA

Obecny potencjał OZE, który posiada niemiecki koncern w Polsce, to farmy wiatrowe o łącznej mocy 242 MW. W trakcie realizacji są projekty wiatrowe o mocy ok. 300 MW. Cześć z nich RWE Renewables Polska chce zgłosić do aukcji.

REKLAMA

Członek zarządu RWE Renewables Polska zapewnia, że jeśli jego firma będzie gotowa i „warunki aukcyjne będą odpowiednie”, wówczas RWE zgłosi do pierwsze aukcji także projekty fotowoltaiczne i zapewnia. – Ceny referencyjne dla fotowoltaiki są na tyle zachęcające, że rozważamy takie inwestycje – zapewnia.

Spółka RWE Polska wcześniej wyrażała zainteresowanie aktywnością na rynku małych instalacji fotowoltaicznych, które mógłaby instalować w gospodarstwach domowych i firmach. 

 Wewnątrz RWE stworzyliśmy swojego rodzaju inkubator, w ramach którego testujemy różne rozwiązania oparte o fotowoltaikę. Taką ofertę mamy już dla dużych przedsiębiorstw. Niedługo ruszamy z ofertą dla sektora MŚP, a w przygotowaniu mamy już produkt PV dla gospodarstw domowych. To mogą być zarówno proste instalacje na dachach po bardzo kompleksowe montaże paneli wraz z systemem magazynowania połączone z kontraktem na dostawę i odbiór energii – informował w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes RWE Polska Filip Thon.

Duże farmy fotowoltaiczne RWE buduje m.in. na Węgrzech. Kilka miesięcy temu niemiecki koncern uruchomił największą farmę PV w tym kraju (na zdjęciu), która powstała na obrzeżach Budapesztu, na terenach rekultywowanych po wysypisku śmieci w pobliżu miejscowości Visonta. Jej moc wynosi 16 MW. 

gramwzielone.pl