Europejski lider w branży PV zaskakuje dobrymi wynikami

Europejski lider w branży PV zaskakuje dobrymi wynikami
Fot. SolarWorld

Największy europejski producent modułów fotowoltaicznych SolarWorld konsekwentnie poprawia swoje wyniki. To głównie zasługa ekspansji na rynku amerykańskim.

Znajdujący się jeszcze kilka lat temu na skraju bankructwa producent ogniw i modułów fotowoltaicznych SolarWorld notuje coraz lepsze wyniki. Wstępne liczby za ubiegły rok przewyższają wcześniejsze prognozy.

Według wstępnych wyników za ubiegły rok SolarWorld zanotował w 2015 r. sprzedaż ogniw i modułów na poziomie 1,159 GW, co oznacza 33-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2014 r. W ostatnim kwartale 2015 r. sprzedaż SolarWorld sięgnęła potencjału 404 MW wobec 315 MW w III kwartale.

REKLAMA

Przychody niemieckiej firmy w 2015 r. wyniosły 763 mln euro, co również oznacza 33-procentowy wzrost rok do roku. W ostatnim kwartale przychody SolarWorld kształowały się na poziomie 231 mln euro, a kwartał wcześniej – 212 mln euro.

W wynikach niemieckiej firmy zwraca uwagę duży wzrost zysków. EBITDA SolarWorld za 2015 r. wyniosła 35 mln euro wobec 1,6 mln euro w roku 2014 r.

REKLAMA

Dobre wyniki SolarWorld to w dużej mierze efekt ceł nałożonych na import chińskich ogniw i modułów PV do Unii Europejskiej i USA. SolarWorld swoimi wnioskami zapoczątkował zresztą dochodzenia Waszyngtonu i Brukseli, które później skutkowały nałożeniem restrykcji celnych na Chińczyków. Dzięki nim niemiecka firma poprawiła swoją pozycje na swoich kluczowych rynkach – w USA i w Europie.

Wobec notowanego ostatnio spowolnienia w Europie – w tym w Niemczech, gdzie roczny potencjał nowych instalacji PV spadł z ponad 7 GW w ostatnich latach do zaledwie 1,3 GW w roku 2015 – SolarWorld zyskuje głównie dzięki ekspansji w USA.

Prognoza SolarWorld na 2016 r. zakłada wzrost przychodów do poziomu 1 mld euro, przy wzroście sprzedaży o 20 proc. – do poziomu 1,4 GW – i przy wykorzystaniu linii produkcyjnych w ponad 80-procentach.

Niemiecki potentat zapowiada, że w tym roku zwiększy sprzedaż wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych produkowanych w technologii PERC, a także modułów dwustronnych. 

gramwzielone.pl