Ikea wstrzymuje sprzedaż instalacji PV na Wyspach

Ikea wstrzymuje sprzedaż instalacji PV na Wyspach
Brytyjska sekretarz ds. energii i klimatu Amber Rudd (w środku) w sklepie Ikea w Southampton. Fot. DECC, flickr cc

Szwedzki koncern wycofał ofertę w zakresie domowych instalacji fotowoltaicznych ze swoich sklepów w Wielkiej Brytanii. Jako powód podaje się duże cięcia w dopłatach dla właścicieli domowych instalacji fotowoltaicznych w brytyjskim systemie taryf gwarantowanych. Negatywnie na fotowoltaiczny biznes Ikei wpłynęły też problemy finansowe Hanergy – głównego partnera szwedzkiej firmy w tym zakresie, z którym Szwedzi zakończyli współracę pod koniec ubiegego roku. 

Ikea rozpoczęła sprzedaż systemów fotowoltaicznych w pierwszym brytyjskim sklepie w 2013 r. Szwedzka firma w zakresie oferty instalacji fotowoltaicznych postawiła na współpracę z chińskim koncernem Hanery, który specjalizował się w produkcji cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych i montażu instalacji PV.

Ikea rozpoczęła współpracę z Hanergy Thin Film (HTF) – spółką należącą do grupy Hanergy – w październiku 2013 r. Dzięki niej klienci odwiedzający wybrane sklepy Ikea w Wielkiej Brytanii mogli kupić małe systemy fotowoltaiczne – standardowo 3,36 kWp, które instalowała firma Hanergy. Ponadto, pracownicy Hanergy doradzali klientom odwiedzającym sklepy Ikei.

REKLAMA

Hanergy zapewniał w 2013 r., że dzięki objęciu oferowanych instalacji PV brytyjskim systemem taryf gwarantowanych, ich posiadacze mogli liczyć na stopę zwrotu ROI na poziomie 11 proc. Domowe systemy fotowoltaiczne Hanergy były oferowane w brytyjskich sklepach Ikei po cenie ok. 5,2 tys. funtów.

The Wall Street Journal podawał, że Ikea za udostępnianie powierzchni pod stoiska Hanergy miała otrzymywać 10 proc. przychodów generowanych ze sprzedaży Hanergy.

W pierwszym roku brytyjscy klienci Ikei zdecydowali się na zakup 1,3 tys. systemów fotowoltaicznych, a później podobny model współpracy implementowano także w pozostałych sklepach Ikei na Wyspach, a także w Holandii i Szwajcarii.

The Guardian podaje teraz, że Ikea wycofała się całkowicie z oferowania instalacji fotowoltaicznych na Wyspach, po dużych cięciach w systemie taryf gwarantowanych dla właścicieli domowych systemów PV. Po zmianach wprowadzonych przez Londyn właściciele nowych domowych instalacji solarnych mogą otrzymywać za sprzedawaną energię taryfy aż o 65 proc. niższe niż otrzymują właściciele instalacji uruchomionych wcześniej.

REKLAMA

Brytyjski dziennik podaje, powołując się na przedstawicieli brytyjskiej branży solarnej, że po cięciach w taryfach gwarantowanych zwrot z inwestycji w domowe elektrownie PV szacuje się na około 14 lat, podczas gdy wyższe taryfy, funkcjonujące przed ostatnimi cięciami, zapewniają właścicielom instalacji, którzy są nimi objęci, zwrot na poziomie ok. 8 lat.

Problemy z Hanergy

W ubiegłym roku Ikea zakończyła współpracę z Hanergy w obliczu problemów finansowych, w które wpadła chińska firma. Wcześniej Hanergy Thin Film konsekwentnie budował swoją giełdową kapitalizację, która w szczycie sięgnęła 40 mld dolarów i – jak zauważył The Wall Street Journal – była wyższa niż kapitalizacja Sony, a szef Hanergy Li Hejun był zaliczany do grona najbogatszych Chińczyków.

W marcu 2015 r. Hanergy Thin Film podał, że jego przychody za 2014 r. potroiły się w porównaniu do 2013 r. i wyniosły 427 mln dolarów. Jak donosił jednak Financial Times, ponad połowa przychodów HTF została wygenerowana na wewnętrznych operacjach w grupie Hanergy.

W maju 2015 r. spółka zanotowała gigantyczną stratę na giełdzie w Hong Kongu. W ciągu jednego dnia, 20 maja br., Hanergy Thin Film stracił połowę swojej wartości, a jego giełdowe notowania zostały zablokowane.

Plan przejścia na 100 proc. zielonej energii

Ikea to lider w rozwoju własnego potencjału źródeł odnawialnych, dzięki którym szwedzki koncern chce się stać całkowicie niezależny energetycznie. Plan przejścia na zieloną energię Szwedzi realizują m.in. montując na swoich sklepach elektrownie fotowoltaiczne czy inwestujac w farmy wiatrowe – jak choćby w Polsce. Więcej na ten temat w wywiadzie portalu Gramwzielone.pl z Karolem Gobczyńskim, Managerem ds. Energii i Klimatu w Grupie IKEA w Polsce: IKEA w Polsce wyprodukuje tyle zielonej energii, ile sama konsumuje

gramwzielone.pl