Energia z farmy PV i magazynu energii za 0,145 USD/kWh

Energia z farmy PV i magazynu energii za 0,145 USD/kWh
Farma fotowoltaiczna na wyspie Kaua'i. Fot. REC Solar

Tesla potwierdza gotowość do wejścia na rynek przemysłowych magazynów gromadzących energię z farm fotowoltaicznych. Pilotażowa instalacja magazynująca energię z dużej farmy fotowoltaicznej, w której zostaną wykorzystane baterie amerykańskiego producenta, powstanie na Hawajach. Zwraca uwagę relatywnie niska cena za sprzedaż energii w umowie PPA zawartej przez operatora planowanej instalacji.

Wyspiarskie położenie Hawajów przekłada się na dużo wyższe koszty energii niż w kontynentalnych stanach USA, a fotowoltaika osiąga tam już grid parity. Dlatego władze tego stanu chcą mocno promować własną generację bazującą na źródłach odnawialnych. Hawaje są pierwszym amerykański stanem, który zadeklarował całkowite przejście na energię z OZE.  

Przykładem transformacji energetycznej, która zachodzi na Hawajach, jest wyspa Kaua’i, na której działają już elektrownie fotowoltaiczne o mocy kilkudziesięciu MW zaspokajające około 17,5 proc. zapotrzebowania na energię tej wyspy.

REKLAMA

Działa tam m.in. zbudowana przez związaną z Elonem Muskiem firmę SolarCity farma fotowoltaiczna o mocy 14 MW. Teraz SolarCity zrealizuje na tej wyspie kolejną farmę fotowoltaiczną.

W przeciwieństwie do innych projektów PV, które wcześniej zrealizowano na Hawajach i które uwzględniają opcję magazynowania w celu złagodzenia wpływu energii z PV na sieć, tym razem magazyny energii, które dostarczy należąca do Elona Muska Tesla, mają przetrzymać energię z PV w celu wykorzystania jej w porach wieczornych – w czasie szczytu zapotrzebowania przypadającego na godziny 17-22.

REKLAMA

Pojemność baterii litowo-jonowych, które dostarczy Tesla, wyniesie 52 MWh.

Zawarta na 20 lat umowa na sprzedaż energii z tej farmy fotowoltaicznej zakłada taryfę na poziomie 0,145 USD/kWh, co sygnalizuje rosnącą atrakcyjność projektów zakładających połączenie fotowoltaiki i magazynów energii.

Farma fotowoltaiczna na wyspie Kaua’i zostanie uruchomiona pod koniec tego roku. Projekt już uzyskał większość wymaganych pozwoleń, w tym pozytywną decyzję od stanowego regulatora Hawai’i Public Utilities Commission.

Energię z tej farmy PV będzie pozyskiwać lokalna spółdzielnia energetyczna Kaua’i Island Utility Cooperative (KIUC), której celem jest budowa potencjału PV zaspokajającego 25 proc. zapotrzebowania na energię wyspy do roku 2018. 

gramwzielone.pl