Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze modułów fotowoltaicznych?

Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze modułów fotowoltaicznych?
Fot. IBC Solar

W wielu krajach Europy instalacje fotowoltaiczne powstały od 5 do 10 lat temu. To właśnie w takim okresie eksploatacji, gdy większość inwestorów traci gwarancje na produkty, zyskuje na znaczeniu jakość paneli fotowoltaicznych. Ci, którzy wcześniej kierowali się tylko najniższą ceną paneli, mają obecnie problemy z tzw. hot spotami, efektem PID lub rozwarstwieniem folii.

Największym wyzwaniem dla firm instalacyjnych czy dystrybucyjnych jest wyegzekwowanie gwarancji – szczególnie od chińskich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy często przy rozpatrywaniu reklamacji nie kierują się prawem europejskim. W lepszym przypadku rozstrzyganie reklamacji trwa miesiącami, w gorszym – większość reklamacji jest odrzucana. Zdarzają się również sytuacje, gdy niektórzy producenci w ogóle nie reagują na wezwania lub już nie istnieją.

Ostatnio pojawia się w branży fotowoltaicznej pogląd, że moduły stają się „produktem” o takich samych właściwościach. Czy to prawda? Czy jednak pomiędzy modułami istnieją różnice? Dlaczego niektórzy producenci mogą sobie pozwolić na udzielanie ponadstandardowych gwarancji? Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze modułów?

REKLAMA

Niemcy preferują jakość i stabilność

Zgodnie z opracowaniem niemieckiej spółki konsultingowej EuPD Research pod nazwą „European PV InstallerMonitor”, większość niemieckich firm instalacyjnych preferuje trzy marki, do których zalicza się IBC SOLAR. Spółka działa w branży fotowoltaicznej od ponad 30 lat, a jej wyroby charakteryzują się najwyższą jakością.

W wielu krajach podstawowym kryterium bywa w większości przypadków cena, inwestorzy w Niemczech preferują najchętniej moduły „Made in Europe“, ewentualnie pochodzące od stabilnych dostawców, którzy działają w branży od dłuższego czasu. Dlaczego?

Podczas gdy większość azjatyckich producentów tradycyjnych modułów krzemowych oferuje wyłącznie dziesięcioletni okres gwarancji, niemiecka spółka IBC SOLAR postanowiła w zeszłym roku podwyższyć tę gwarancję do 15 lat. Nowa gwarancja IBC SOLAR obejmuje moduły fotowoltaiczne własnej linii „PolySol“ i „MonoSol“. W ten sposób spółka IBC SOLAR pragnie podkreślić wysoki poziom jakości i trwałość swoich produktów.

Dobór elementów o najwyższej jakości

Ale w jaki sposób zagwarantować, prawidłowe działanie modułów przez tak długi czas? Cały proces rozpoczyna się od doboru odpowiednich elementów. IBC SOLAR zamawia elementy wyłącznie od renomowanych producentów i określa ściśle warunki, które muszą być spełnione. 

Podstawową przesłanką są testy oraz kontrola jakości każdego pojedynczego elementu. Wyroby posiadają certyfikaty zgodności ze wszystkimi kluczowymi normami i są sprawdzane przez uznawane na całym świecie niezależne instytucje kontrolne, np. TÜV, VDE, SGS oraz Fraunhofer-Institut (ISE).

Dokładne testy

REKLAMA

Najważniejszym parametrem dla spółki IBC SOLAR jest jakość jej wyrobów. W tym celu wszystkie elementy przechodzą, już na etapie przyjęcia towaru, przez kontrolę w ramach certyfikowanego procesu DIN ISO 2859-1. Oprócz tego, wewnętrzny zespół kontroli jakości prowadzi liczne wyrywkowe kontrole, w ramach których szczegółowo sprawdzane są wszystkie parametry techniczne wyrobów.

To jeszcze nie wszystko. Aby spółka IBC SOLAR mogła oferować systemy na najwyższym poziomie technicznym, testuje je również na swojej farmie doświadczalnej w naturalnych warunkach atmosferycznych. Firma prowadzi też regularne flash-testy w celu skontrolowania parametrów elektrycznych oraz sprawdza trwałość prowadząc własne badania w komorach klimatycznych.

Dodatkowo prowadzone są testy elektroluminescencyjne. Dzięki tym badaniom można znaleźć pęknięcia ogniw powstałe podczas transportu, porównać jakość samych ogniw i wykryć wady niewidoczne gołym okiem.

Certyfikacja

Wyroby IBC SOLAR posiadają certyfikaty zgodności ze wszystkimi kluczowymi normami jakościowymi. Dodatkowo są sprawdzane przez uznawane na całym świecie niezależne instytucje kontrolne, np. TÜV, VDE, SGS oraz Fraunhofer-Institut.

Doświadczenie mówi samo za siebie

Moduł może być wydany z magazynu i przekazany klientom wyłącznie wtedy, gdy spełni wszystkie wymagania i przejdzie przez wspomniane testy. Dzięki temu klienci mają gwarancję wysokiej jakości dostarczonych elementów. Ponad 160 tys. instalacji, dysponujących łączną mocą ponad 2,7 GWp oraz ponad trzydziestoletnie doświadczenie firmy IBC SOLAR mówią same za siebie.

Więcej informacji o IBC SOLAR można znaleźć na stronie internetowej:

www.ibc-solar.pl

www.facebook.com/ibcsolarpl

artykuł sponsorowany