O. Malinkiewicz o module PV z perowskitu: to dopiero początek

O. Malinkiewicz o module PV z perowskitu: to dopiero początek
Elastyczny moduł fotowoltaiczny z perowskitu. Fot. Saule Technologies

Polska spółka Saule Technologies, która pracuje nad zastosowaniem perowskitów w produkcji energii słonecznej, zaprezentowała ostatnio pierwsze efekty swojej pracy mały perowskitowy moduł fotowoltaiczny, który można wykorzystać np. do naładowania smartfona. Jak zapewnia w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Olga Malinkiewicz, Saule Technologies chce „w najbliższym czasie” podwoić sprawność zastosowanych w nim ogniw.

Perowskit to jeden z najbardziej obiecujących materiałów w fotowoltaice, który daje nadzieję na produkcję tańszych i efektywniejszych modułów fotowoltaicznych. Nad wykorzystaniem perowskitów w PV pracuje na całym świecie kilka firm i ośrodków naukowych – w tym polska spółka Saule Technologies utworzona przez Olgę Malinkiewicz – laureatkę prestiżowej nagrody Photonics21 przyznawanej przez Komisję Europejską za przełomowe odkrycia w dziedzinie fotowoltaiki.

Jak zapewniają twórcy Saule Technologies, polska spółka ściga się z konkurentami z innych krajów, w tym z naukowcami m.in. z Oxfordu, którzy również pracują nad komercjalizacją technologii perowskitowej w fotowoltaice.

REKLAMA

Teraz, po 1,5 roku od utworzenia spółki, Saule Technologies pokazuje pierwsze efekty swojej pracy. To mały moduł, dzięki któremu można naładować smartfona i który Polacy pokazali w Barcelonie na konferencji poświęconej perowskitom pt. International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics.

Mały, elastyczny moduł to efekt projektu realizowanego w ramach grantu pozyskanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ubiegłym roku swoimi funduszami polską spółkę wsparł też japoński inwestor Hideo Sawada.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w sierpniu ubiegłego roku przyznało Saule Technologies dotację na projekt zakładający wykonanie „pierwszego na świecie ultra cienkiego ogniwa fotowoltaicznego na bazie perowskitów, nadrukowanego metodą electronic inkjet na podkład elastyczny”. Całkowita wartość projektu to 34,6 mln zł, a wartość przyznanej dotacji wynosi 25,5 mln zł. Sumę 20 mln zł dołożył japoński inwestor.

Teraz Saule Technologies pokazuje pierwsze efekty swoich badań. Moc modułu opracowanego przez polską spółkę, który pokazano w Barcelonie, wynosi 100 mW, jednak wkrótce ma się zwiększyć. Saule na razie nie chce podawać dodatkowych parametrów modułu, jednak jak mówi portalowi Gramwzielone.pl Olga Malinkiewicz, jej zespół chce w najbliższym czasie podwoić sprawność wykorzystanych ogniw. 

REKLAMA

Moduł, który Saule Technologies pokazało w Barcelonie, został opracowany bez wykorzystywania wysokich temperatur, w zwykłej atmosferze i tylko z roztworów.  Brak konieczności wykorzystania wysokiej temperatury otwiera drogę do znaczącego obniżenia kosztów produkcji ogniw perowskitowych.

Saule Technologies chce się teraz skupić m. in. na dopracowaniu procesu enkapsulacji i pracuje w tym zakresie nad kilkoma rozwiązaniami, które są w fazie testów. 

W przypadku perowskitów wyzwaniem pozostaje opanowanie procesu degradacji, jednak jak zapewnia Olga Malinkiewicz, w zakresie zastosowań ogniw perowskitowych przy przenośnej elektronice, przy odpowiedniej enkapsulacji, 2-3 lata żywotności „są w zasięgu ręki”.

Jak zapewnia założycielka Suale Technologies, moduł fotowoltaiczny zaprezentowany w Barcelonie to pierwszy i bardzo prosty przykład zastosowania technologii perowskitowej. – To dopiero początek – komentuje Olga Malinkiewicz.

To, jak działa moduł fotowoltaiczny z perowskitu, który Saule Technologies pokazało w Barcelonie, pokazuje poniższe nagranie:

gramwzielone.pl