Dubaj zaczyna fotowoltaiczną ekspansję

Dubaj zaczyna fotowoltaiczną ekspansję
Dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 1,5 MW w Dubaju. Fot. DEWA

W tym tygodniu w Dubaju uruchmiono zlokalizowaną na jednym dachu ogromną instalację fotowoltaiczną o mocy 1,5 MW. To początek wielkich inwestycji w fotowoltaikę w tym emiracie. 

Ogromna dachowa instalacja fotowoltaiczna powstała na dachu obiektu do odsalania wody należącego do lokalnego operatora systemu energetycznego i gospodarki wodnej – Dubai Electricity and Water Authority (DEWA).

Dzięki świetnemu nasłonecznieniu instalacja o mocy 1,5 MW ma produkować rocznie aż 2,66 GWh energii elektrycznej. Instalacja składa się z ok. 5,24 tys. modułów fotowoltaicznych rozlokowanych na powierzchni ok. 23 tys. m2.

REKLAMA

Władze Dubaju wyznaczyły niedawno cel zwiększenia udziału energii słonecznej w swoim miksie energetycznym do 7 proc. w roku 2020 oraz 25 proc. w roku 2030. Udział pozostałych źródeł energii ma wówczas wynieść: węgla i atomu – po 7 proc., a gazu naturalnego do 61 proc. Docelowo udział OZE w miksie energetycznym Dubaju ma wzrosnąć do 75 proc. w roku 2050.

REKLAMA

W ramach rządowej strategii Dubaj ma zostać do roku 2050 miastem z najmniejszą na świecie emisją CO2. Temu celowi mają służyć m.in. regulacje nakazujące wykorzystanie energii z dachowej fotowoltaiki we wszystkich budynkach w Dubaju od roku 2030, jednak władze tego emiratu planują też budowę gigantycznych instalacji PV na gruncie.

W grudniu ubiegłego roku emir Dubaju Muhammad ibn Raszid Al Maktum uruchomił kolejny etap gigantycznej farmy solarnej – noszącej jego imię Mohammad Bin Rashid Al Maktoum Solar Park – której moc w jednym miejscu ma osiągnąć do roku 2030 poziom aż 5 GW. Wartość tej inwestycji szacuje się na 50 mld dirhamów, czyli około 50 mld zł. Do 2017 r. moc tej farmy fotowoltaicznej ma wzrosnąć do 800 MW, a do roku 2020 – do 1000 MW. 

Największą na świecie dachową instalację fotowoltaiczną – jak twierdzą autorzy tego projektu – uruchomiono pod koniec ubiegłego roku w indyjskim mieście Amristar. Dachową instalację fotowoltaiczną o mocy aż 12 MW zrealizował Tata Power Solar. Produkowana przez nią energia trafi do lokalnej sieci i zostanie objęta systemem wsparcia funkcjonującym w regionie Punjab. Panele fotowoltaiczne zamontowano na różnych typach dachów budynków, które należą do fundacji charytatywnej zajmującej się edukacją lokalnej społeczności. Ta sama instytucja wcześniej zrealizowała już inną dużą dachową instalację fotowoltaiczną o mocy 7,5 MW.

Z kolei największą dachową instalację fotowoltaiczną w Europie uruchomiono w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii. Moc elektrowni fotowoltaicznej, którą w Castle Donington uruchomił Marks & Spencer, wynosi 6,1 MW. Zajmuje ona powierzchnię 8,4 ha i ma produkować co roku około 5 GWh energii elektrycznej.

gramwzielone.pl