PSES: rozwój PV szansą na 20 tys. nowych miejsc pracy

PSES: rozwój PV szansą na 20 tys. nowych miejsc pracy
Fot. SolarWorld

Według analityków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, Polska stoi przed szansą stworzenia 20 000 nowych miejsc pracy oraz dodatkowych 9 do 18 mld PKB w przypadku startu systemu aukcyjnego stymulującego rozwój elektrowni fotowoltaicznych (PV).

PSES zaprezentował raport pt. Perspektywy wpływu fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020, w którym przedstawiono potencjał społecznego i ekonomicznego oddziaływania technologii fotowoltaicznej w przypadku uwzględnienia w miksie energetycznym instalacji PV.

Według analityków PSES, główni beneficjenci rozwoju PV w Polsce to rolnicy jak i małe i średnie firmy polskie, głównie instalatorskie, dystrybucyjne oraz firmy produkujące elementy elektrowni słonecznych (ogniwa, konstrukcje, stacje transformatorowe, kable) .

REKLAMA
REKLAMA

Jak zwraca uwagę PSES, wbrew mitom, aż 60 proc. wszystkich część w gruntowej elektrowni PV pochodzi od polskich producentów, a udział ten przekroczy 70 proc. do 2018 r. Nie bez znaczenia jest również wielkość dochodów, które trafią na obszary wiejskie, oceniana na 2 mld zł: w postaci wynagrodzeń pracowników, lokalnych podatków, dochodów z produkcji energii jak i opłat za dzierżawę.

Jednym z ciekawszych wniosków, jak tłumaczy Jakub Charaszkiewicz z Rady Programowej PSES, jest „demokratyczny” charakter elektrowni słonecznych. Branżę PV stworzy kilkanaście tysięcy polskich właścicieli, często z obszarów wiejskich. Szacuje, że ponad 70 proc. będą stanowić tzw. „nieprofesjonalni” inwestorzy, na co dzień niezwiązani z branżą energetyczną ani funduszami inwestycyjnymi. PV jest jedyną technologią, która tworzy „obywatelski” udział w inwestowaniu i zarabianiu na produkcji energii. 

Specjaliści z Politechniki Śląskiej współpracujący z PSES wskazują na pozytywny wpływ fotowoltaiki na krajowy system elektroenergetyczny oraz na rezerwę mocy w czasie letnich szczytów. Jest to szczególnie ważne w kontekście braku mocy na początku sierpnia 2015 r. Zaledwie 2 GW mocy z elektrowni słonecznych, pozwoliłoby uniknąć ryzyka black out’ów. Autorzy zwracają uwagę, iż fotowoltaika może być dobrym wsparciem dla konwencjonalnej energetyki opartej na węglu. 

red. gramwzielone.pl