W Chinach powstała największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna

W Chinach powstała największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna
Pływająca farma fotowoltaiczna na zbiorniku wodnym Queen Elizabeth II w Walton-on-Thames. Fot. Thames Water

Do tej pory z budową instalacji fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych eksperymentowali głównie Japończycy, a ostatnio także Brytyjczycy. Ich projekty przebili jednak Chińczycy, uruchamiając największą na świecie pływającą elektrownię fotowoltaiczną.

Największą na świecie pływającą farmę fotowoltaiczną uruchomiono na stawach rybnych położonych w chińskim mieście Huainan, w prowincji Anhui. Jej moc wynosi 20 MW.

To jednak dopiero pierwsza faza większego projektu, który zakłada budowę położonych na zbiornikach wodnych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 300 MW. Całkowitą wartość tych inwestycji szacuje się na 462 mln USD. Systemy fotowoltaiczne docelowo pokryją powierzchnię 1 640 akrów (ok. 650 ha), a ukończenie całego projektu przewidziano na przyszły rok.

REKLAMA

Jak wynika z danych chińskiej rządowej administracji, na które powoje się PV Magazine, władze zlokalizowanej we wschodnich Chinach prowincji Anhui chcą docelowo zrealizować do 2018 r. podobne projekty o potencjale sięgającym nawet 3,2 GW.

W całych Chinach w ubiegłym roku powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 15 GW, a Chiny stały się największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie, prześcigając Niemców posiadających łączny zainstalowany potencjał PV na poziomie ok. 39 GW.

Największym na świecie rynkiem pływających farm fotowoltaicznych jest Japonia. Moc największej realizowanej tam pływającej farmy fotowoltaicznej wyniesie 13,7 MW.  

REKLAMA

Natomiast największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie powstaje na zbiorniku wodnym na obrzeżach Londynu. Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames wyniesie docelowo 6,3 MW i złoży się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. Projekt zajmie 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II i jak zapewnia jej deweloper, lokalne przedsiębiorstwo Thames Water, jego powierzchnia będzie odpowiadać wielkością 8 boiskom piłkarskim.

W Wielkiej Brytanii działa już inna pływająca farma fotowoltaiczna, którą uruchomiono na zbiorniku wodnym Godley koło Manchesteru. Instalacja jest złożona z około 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 MW i jest rozmieszczona na powierzchni 45,5 tys. m2. Roczny uzysk energii szacuje się na ok. 2,7 GWh energii elektrycznej.

Budowa pływających farm fotowoltaicznych w takich krajach jak Japonia czy Wielka Brytania to rozwiązanie problemów z ograniczonym dostępem do gruntów, na których można budować tam instalacje naziemne.

Dodatkowo deweloperzy takich projektów wskazują na pozytywny efekt chłodzenia instalacji fotowoltaicznej umiejscowionej na zbiorniku wodnym, co przyczynia się do zwiększenia uzysku energii.

W przypadku projektu realizowanego w chiński mieście Huainan jego autorzy wskazują też na pozytywny efekt umiejscowienia modułów fotowoltaicznych na stawach rybnych dla realizowanej tam hodowli ryb. Instalacja paneli fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych powoduje też zmniejszenie ewaporacji i rozwoju alg.

gramwzielone.pl