Chiny nie zwalniają tempa w fotowoltaice. Rekordowy kwartał

Chiny nie zwalniają tempa w fotowoltaice. Rekordowy kwartał
Suntech press

W ubiegłym roku Chińczycy wyprzedzili Niemców na pozycji globalnego lidera w zainstalowanym potencjale fotowoltaiki. Teraz nie zwalniają tempa i biją kolejny rekord instalacji PV wykonanych w ciągu jednego kwartału.

W ubiegłym roku w Państwie Środka powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 15 GW. To mniej niż cel wyznaczony na ubiegły roku przez Pekin, zgodnie z którym Chińczycy mieli zainstalować elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 17 GW, jednak do poziomu inwestycji w PV, który w ubiegłym roku wyznaczyły Chiny, nie zbliżył się jak dotąd żaden kraj.

Od roku 2011 moc instalacji fotowoltaicznych w Chinach wzrosła 13-krotnie. Na koniec ubiegłego roku całkowity potencjał instalacji fotowoltaicznych w tym kraju wzrósł do 43 GW. To więcej niż potencjał fotowoltaiki dotychczasowego lidera globalnego rynku PV, czyli Niemiec.

REKLAMA

W rekordowych latach Niemcy instalowali ok. 7 GW systemów fotowoltaicznych w skali roku. Teraz Chińczycy taki wynik osiągają tylko w ciągu jednego kwartału.

Według informacji podanych przez Pekin, w pierwszym kwartale tego roku w Chinach zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 7,14 GW, z czego 6,17 GW stanowią gruntowe farmy fotowoltaiczne.

REKLAMA

Dzięki temu na koniec I kwartału br. łączny potencjał instalacji fotowoltaicznych w Chinach przekroczył 50 GW. Według China National Energy Administration (NEA) na koniec marca wynosił dokładnie 50,31 GW, z czego 43,29 GW stanowiły naziemne farmy PV.

Jednocześnie chińska administracja wskazuje na coraz większe różnice w rozwoju fotowoltaiki w poszczególnych regionach kraju, które w dużej mierze wynikają z ograniczeń w możliwościach przyłączania do sieci kolejnych elektrowni PV.

NEA dodaje, że w poprzednim kwartale generacja z fotowoltaiki wyniosła 11,8 mld kWh, z czego ograniczono dostęp do sieci dla 13,87 proc. wytworzonej energii, podczas gdy w ubiegłym roku ten współczynnik wynosił około 10 proc.

Największe ograniczenia w tym przypadku wyniosły w prowincjach Xinjiang, Gansu i Ningxia – odpowiednio 52 proc., 39 proc. i 20 proc., a w ubiegłym miesiącu NEA miała nakazać tym prowincjom wstrzymanie przyłączania do sieci nowych instalacji OZE.

Według analizy opublikowanej ostatnio przez firmę konsultingową Mercom, w tym roku na całym świecie powstaną instalacje PV o łącznej mocy 66,7 GW, co stanowiłoby ok. 15-procentowy wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Mercom zakłada, że największy udział w potencjale nowych instalacji będą mieć Chiny (prognoza na 18,5 GW), USA (13,5 GW) oraz Japonia (10,5 GW). 

gramwzielone.pl