Solar Impulse wylądował w Arizonie

Solar Impulse wylądował w Arizonie
Fot. SolarImpulse

Samolot napędzany wyłącznie energią słoneczną zrealizował kolejny lot w misji przelotu dookoła świata po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej awarią akumulatorów oraz oczekiwaniem na dogodne warunki pogodowe.

Solar Impulse – pilotowany tym razem przez Andre Borschberga – pokonał trasę 1199 km z Mountain View w Kalifornii do Phoenix Goodyear Airport w Arizonie, lądując o godzinie 20.55 czasu lokalnego (UTC-7). Przelot z Kalifornii od Arizony trwał 15 godzin i 52 minuty. Samolot leciał ze średnią prędkością 70,15 km/h, znajdując się w najwyższym punkcie na wysokości 6,7 tys. m.

Celem misji Solar Impulse jest przelot dookoła świata wyłącznie z wykorzystaniem energii słonecznej. Samolot jest pilotowany na zmianę podczas kolejnych etapów przez Szwajcarów Andre Borschberga i Bertranda Piccarda. Ten ostatni wykonał wcześniejszy lot z Hawajów do Mountain View w Kalifornii, pokonując w powietrzu 4,52 tys. km.

REKLAMA
REKLAMA

Misja Solar Impulse rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Jednak po pokonaniu swojego najdłuższego odcinka trasy – przelotu z Japonii na Hawaje – awarii uległy baterie gromadzące energię wyprodukowaną przez ogniwa słoneczne. Załoga Solar Impulse musiała przerwać swoją misję, naprawić usterki i poczekać niemal rok na dobre warunki pogodowe, umożliwiające kontynuowanie misji.

Słoneczny samolot będzie teraz kontynuować swoją misję, a następny start ma nastąpić tak szybko, jak pozwolą na to warunki pogodowe. Samolot ma zakończyć przelot dookoła świata lądowaniem w Abu Dhabi, skąd wyruszył w marcu 2015 r.

Solar Impulse jest wykonany w większości z włókna węglowego, a na jego poszyciu umieszczono 17 248 ogniw słonecznych. Produkowana przez nie energia jest na bieżąco zużywana przez napędzające samolot cztery silniki, z których moc każdego wynosi 13,5 kW, lub trafia do czterech baterii, z których moc każdej wynosi po 38,5 kWh i dzięki którym samolot może kontynuować lot w nocy. Solar Impulse waży 2300 kg, czyli odpowiada wadze pustego samochodu osobowego, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 72 m i jest większa niż w ogromnym Boeingu 747. Samolot ma lecieć na średniej wysokości 5,8 tys. metrów, z prędkością około 50-100 km/h.

gramwzielone.pl